Bochenia
Bochenia » W kierunku mądrości » 2012 » Grudzień » Fraktale, co to takiego?

Fraktale, co to takiego?

Fraktale, co to takiego? Przyroda skrywa swoje tajemnice, ponieważ jest wyniosła, a nie dlatego, że chce nas wywieść w pole - Albert Einstein

logo

Po raz pierwszy pojęcie fraktali zostało wprowadzone do matematyki za sprawą francuskiego matematyka i informatyka polskiego pochodzenia Benoita Mandelbrota w latach 70-tych XX wieku

Używając komputera do wizualizacji, uczynił z fraktali przedmiot intensywnych badań, przyczyniając się do lepszego ich poznania i wszechstronnego zastosowania w praktyce.

Słowo fraktal (ang. fractal) pochodzi z łaciny od słowa fractus - złamany. Nie łatwo jest popularnym językiem określić pojęcie fraktalu i ciągle jeszcze nie istnieje  jego ścisła definicja. W uproszczeniu można powiedzieć, że fraktale są figurami, w których część figury jest podobna do całości. Moglibyśmy również podać przybliżoną inną definicję, że fraktal to obiekt samopodobny, o wymiarze ułamkowym lub bardziej poetycko słowami Jamesa Gleicka: Fraktal jest sposobem widzenia nieskończoności okiem duszy.

Teoria fraktali, to obecnie bardzo żywo rozwijająca się i bardzo modna dyscyplina naukowa. Zajmują się nią specjaliści różnych nauk: matematycy, fizycy, mechanicy. Wielu badaczy twierdzi, że geometria fraktali jest geometrią przyrody.  W chmurach, liniach wybrzeży morskich, łańcuchach górskich, płatkach śniegu, drzewach, pianie mydlanej można odkryć kształty fraktali.

A oto przykłady różnych fraktali:

logo

logo

logo

logo

logo

Ogromne  zainteresowanie teorią fraktali a przez to jej dynamiczny rozwój przyczynił się do powstania Geometrii Fraktalnej jako największej z dotychczas odkrytych tajemnic natury. Dzięki niej mamy możliwość sporządzenia genialnego opisu wszystkich żywych i martwych organizmów, wniknięcia w skomplikowaną naturę narodzin całego  świata i wszechświata. Geometria fraktalna to również uniwersalny klucz do poznania budowy naszych płuc, nerek, naczyń krwionośnych, nerwów a przede wszystkim klucz do najważniejszego kodu naszego DNA. Złożoność jej jest różna, zależnie od stopnia  komplikacji danej formy w którą jest wpisana.

Fraktalna geometria przyrody

   
Zastosowanie geometrii fraktalnej w przyrodzie umożliwi np. obliczenie wydzielanego tlenu i pochłanianego dwutlenku węgla  przez dowolnej wielkości las, obliczając te wartości dla jednego drzewa. Wprowadzenie średniego obwodu drzew w lesie i ich ilości z prostego wzoru wyprowadzimy bardzo ważny dla bezpieczeństwa równowagi ekologicznej, pożądany wynik.. (zobacz film) http://www.youtube.com/watch?v=KOzZOVR6d4s

Zastosowanie fraktali zdaje się nie mieć końca. Wymienię tylko niektóre z nich:

- Kompresji obrazów.
- Tworzenie grafiki komputerowej - przy pomocy
algorytmu możemy generować zarówno krzywe fraktalne
jak i figury z nich złożone, które w rzeczywistości
wyglądają jak linie brzegowe, całe wyspy, góry czy
chmury. Zapamiętując jedynie dwa początkowe punkty i
wysokości trójkątów, możemy zapamiętać dowolną
łamaną używając stosunkowo niewielkiej ilości pamięci.
- Powiększanie obrazów – dzięki zastosowaniu algorytmu wykorzystującego fraktale, możemy powiększać dany obraz, ponieważ obraz będzie miał nieskończoną rozdzielczość. Brakujące fragmenty nie będą co prawda odtwarzane dokładnie, lecz piksele staną się
punktami, a nie kwadratami jak w grafice rastrowej.
- Badanie nieregularności powierzchni

- Opis procesów chaotycznych zachodzących w układach dynamicznych.

- Przetwarzanie i kodowanie obrazów cyfrowych – kompresja fraktalna.
- Modelowanie tworów naturalnych dla celów realistycznej grafiki komputerowej.
- Badanie struktury łańcuchów DNA


Z obserwacji nasuwa się wniosek, że gdy coś ma budowę fraktalną, to większe elementy całości różnią się od mniejszych jedynie skalą (wielkością), podczas gdy ich geometryczna budowa zachowuje te same proporcje (proporcje nie zmieniają się). Dlatego też w nowym ujęciu tzw. świętej geometrii, oczywistym staje się fakt, że proporcja jest ŚWIĘTA, a naruszenie jej skali to niebezpieczna profanacja niemal już Sacrum.
Stąd wszelka brutalna ingerencja w geometrię fraktalną poprzez GMO jest naruszeniem odwiecznie panującego porządku we Wszechświecie. Jeszcze nie dane nam jest, na obecnym poziomie wtajemniczenia, takie przyzwolenie ingerowania w naturę i poprawianie samego jej Kreatora

http://www.youtube.com/watch?v=JOSS7_j-op8

http://www.youtube.com/watch?v=flLOfIOGSu8

http://www.youtube.com/watch?v=G_GBwuYuOOsKomentarze (6)

Fraktale, co to takiego? - Fraktale

Napisane przez Badi, 4 November 2013
Lubie Schabowe :D

Pytanie

Napisane przez Jura, 7 November 2013
Dlaczego Kreator nas wykreował tak późno po "stworzeniu" całej fauny.Skąd ta pewność że w GMO jest naruszona geometria fraktalna.

Fraktalny świat

Napisane przez ANU, 27 February 2014
Przyroda w swojej złożoności sama w sobie już jest cudem. Odkrycie tych,jeszcze podstawowych na dzisiaj, nieznanych nam fenomenów, może być dla nas tak wielkim szokiem, że nie każdy jest jeszcze do tego przygotowany swoim rozwojem intelektualnym, moralnym i duchowym. Stąd wszystkie te tajemnice są niejako celowo zakryte przed nami, by człowiek wraz ze swoim dojrzewaniem odkrywał coraz więcej i szerzej poznając Rzeczywiste a tym samym umiał robić użytek ze zdobytej wiedzy zbliżając się coraz bliżej i bliżej, asymptotycznie do Głównego Kreatora.

Główny Kreator?

Napisane przez Jasmin, 17 August 2015
Spokojnie możemy używać tradycyjnej,znanej wszystkim formy językowej BÓG.Nie musimy się posługiwać nowomową dla uniknięcia niemodnego słowa.BÓG jest naszą naturą.Fraktalność wszechświata jest wspomniana w Ewangelii gdzie Chrystus mówi;Kto pozna siebie ten pozna Ojca.

kc was

Napisane przez waleń, 13 November 2015
Kocham waszą stronę

Główny Kreator (Bóg) jest wszędzie

Napisane przez r.abin, 17 January 2017
Znajomość cząstki, pozwala przewidzieć strukturę całości fraktala. W 2007 NYT opublikował fotkę, obecną w sieci, pod hasłem "neuron" "galaxy". Aby uwierzyć, że to może być prawda, obejrzyjmy spolszczony film na YT "Pioruny Bogów". Bóg (po stworzeniu Świata) nie umarł, jest wszędzie i ciągle coś tworzy. Jesteśmy (dosłownie) "narzędziem w rękach Boga", pomagając mu kreować C.D. W zasadzie możemy coś spaprać, ale spoko, - On ma mnóstwo czasu i może zacząć od początku.
 

Napisz komentarz

Tytuł Twojego komentarza
Twoje Imię lub Pseudonim
Twój email
Twój Komentarz
Wpisz tekst po prawej
Jeśli Twój komentarz nie pojawi się od razu po wysłaniu, to znaczy, że został skierowany do moderacji i najprawdopodobniej pojawi się w najbliższym czasie. Przepraszamy za utrudnienie. Pamiętaj, że wszelką ewentualną odpowiedzialność za zamieszczone komentarze biorą ich autorzy. REGULAMIN KOMENTARZY