Bochenia
Bochenia » Z pomocą innym » 2013 » Styczeń » Uczyń świat lepszym miejscem

Uczyń świat lepszym miejscem

Uczyń świat lepszym miejscem "Podłożem wszelkiego niepokoju, braku współpracy i zrozumienia między ludźmi jest stres. Wewnętrzny spokój każdego człowieka, pokój społeczny, powszechny pokój na całym świecie bierze początek w nas samych...."

linia

Sri Raviego Shankara

Sri Sri Ravi Shankar urodził się w 1956 roku w południowych Indiach. Od najmłodszych lat studiował starożytne nauki wedyjskie.
Sri Sri Ravi Shankar zdobył również wykształcenie w naukach ścisłych – przed osiemnastym rokiem życia uzyskał dyplom uniwersytecki. W 1987 roku na światowej konferencji poświęconej Jodze uhonorowany został tytułem Najwyższego Nauczyciela Jogi, nadanym mu przez Premiera Indii – R. Gandhiego.
Sri Sri Ravi Shankar uczy unikalnej techniki oddechowej Sudarshan Kriya®, która zdobywa rosnące uznanie środowisk naukowych i medycznych całego świata.

Sudarshan Kriya® pozwala:

•    podnieść poziom energii i kreatywności
•    uwolnić się od napięć i stresów
•    uzyskać poprawę zdrowia
Miliony ludzi na całym świecie doświadczyło fizycznych i emocjonalnych korzyści, jakie daje ta technika.
Sri Sri Ravi Shankar jest wielkim propagatorem odnowy humanitaryzmu na świecie. Co roku prowadzi wykłady, kursy i seminaria w 30–40 krajach świata. Zasiadał między innymi w Radzie Międzynarodowej Konferencji Religii Świata w Kyoto w Japonii. Uczestniczył także w Conference of Spiritual Luminaries w siedzibie ONZ w Nowym Jorku podczas obchodów 50-tej rocznicy powstania ONZ oraz w światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Jego celem jest rozwijanie wartości etycznych oraz podnoszenie jakości życia ludzkiego we wszystkich jego aspektach.

logoW swoich naukach propaguje styl życia, który niesie ze sobą zdrowie, energię, entuzjazm, prawidłową komunikację, radość tworzenia i świadomość dostatku.
Rozwój wartości etycznych jest kluczem do rozwiązania problemów współczesnego świata: przestępczości, przemocy, ubóstwa i degradacji środowiska naturalnego. Dlatego stałym elementem w jego wykładach jest potrzeba harmonii, komunikacji i dialogu między ludźmi ponad podziałami kulturowymi, rasowymi, religijnymi i politycznymi.

linia

Uczyń świat lepszym miejscem

Konflikt narasta najpierw w ludzkich umysłach, potem następuje brak odpowiedniej formy wyrażania, brak właściwej ekspresji, jest ona pozbawiona właściwego postrzegania.  Zatem postrzeganie, obserwacja  i wzajemne wyrażanie się są zablokowane co  ma zasadniczy wpływ na komunikację międzyludzką. W każdej sferze życia objętej konfliktem musimy przede wszystkim poprawić właśnie komunikację, wypełnić powstałą lukę. Aby to osiągnąć podstawą jest spokój umysłu, wewnętrzna cisza. Techniki oddechowe i inne formy rozwiązywania sporu stosowane w strefach objętych konfliktem okazały się bardzo skuteczne. Po pierwsze, możemy uwolnić ludzi od traumy, po drugie poszerzyć indywidualne zrozumienie czy każdy sprawca jest ofiarą? A gdy leczysz ofiarę, sprawca czy winowajca także znika. Musimy pomóc innym wyjść z traumy i być wstanie odbudować wzajemne zaufanie pomiędzy stronami konfliktu. Jeśli dwie partie są skłócone, wywołuje to brak poczucia bezpieczeństwa we wzajemnych relacjach i każda ze stron jest przekonana, że w tej sytuacji winna jest ta druga. Wtedy staje się niezbędna  interwencja z zewnątrz, kogoś niezmiernie wyważonego, obdarzonego spokojnym umysłem, mądrością, szerokim spojrzeniem poza linię horyzontu życia. A wtedy cuda staną się faktem Doświadczenia tego rodzaju wynieśliśmy z działań zapobiegających interwencji zbrojnej na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Kaszmirze, Kossowie i Dicharu w którym przez długi czas toczyła się wojna między kastami.

Przestąpmy różnice ideologiczne między dwoma grupami społecznymi, kastami czy rodzinami, osobami. W każdej tej sytuacji możemy zawsze zrobić coś, co może  poprawić komunikację. Możemy rozwinąć sposób wyrażania, formułowania, podawania pomysłów czy ideologii i przede wszystkim doprowadzić do spotkania, wypełnić tę lukę co zwłaszcza jest zadaniem Fundacji Art of Living, która w tym zakresie odniosła wielki sukces. Jest to ogromne wyzwanie,  tak jak w Iraku, gdzie wyszkoliliśmy kilku młodych liderów przebywających w strefie konfliktu. Zostali oni ambasadorami pokoju. Wszyscy doskonale wiemy jak gigantyczny jest tamtejszy konflikt. Mimo, że nasza praca cieszy się ogromnym poparciem jest nadal kroplą w morzu potrzeb.  Dlatego wielokrotnie apelowaliśmy do całego świata, aby wspólnie podjąć to wyzwanie.  Jeśli choćby tylko ułamek budżetu państw przeznaczanego na zbrojenia zostałby przesunięty na edukację pokojową, mającą na celu zjednoczenie ludzi, zaspokojenia ich serc i  umysłów, aby ci ludzie mieli lepszą niż dotychczas  rzeczywistość. Jak wiecie jestem marzycielem, śni mi się świat wolny od konfliktu, wolny od przemocy.

Moją ideą jest społeczeństwo wolne od stresu i  przemocy co można osiągnąć w wyniku wyłącznie edukacji i tylko dzięki edukacji. W takiej atmosferze wykreujemy społeczeństwo wolne od nienawiści, które połączy zrozumienie, współczucie i miłość. Jako organizacja pozarządowa podejmujemy wszelkie wysiłki w tym kierunku i możemy się pochwalić, że gdziekolwiek skierowaliśmy naszą uwagę  nawet w Iraku, osiągnęliśmy sukces. Jak Wam wiadomo rząd tego państwa wysłał 50 młodych ludzi na  nasze szkolenia. Początkowo pomiędzy nimi panowała wielka dysharmonia, nawet i do walki, ale w trakcie ćwiczeń nastąpiła olbrzymia przemiana. Obecnie każdy z nich uczy tysiące młodych tego jak zachować wewnętrzny spokój. Tak jak powiedziałem, problem jest ogromny, dlatego potrzebujemy więcej, coraz więcej wolontariuszy.

Dzisiaj patrząc na konflikty w świecie, myślę, że potrzebujemy kolejnych, dwadzieścia tysięcy wolontariuszy, ludzi młodych, którzy by mogli by pomóc i pracować w tym zakresie. Zapraszam więc właśnie młodych ludzi, aby uczyli się technik, nabywali umiejętności rozwiązywania konfliktów i pomagali żyć innym Uczyńcie świat miejscem dobrym do życia, wszyscy bowiem zasługujemy na to aby żyć w społeczeństwie wolnym od przemocy i stresów.

Przemówienia, wywiady, wykładyKomentarze (0)

Napisz komentarz

Tytuł Twojego komentarza
Twoje Imię lub Pseudonim
Twój email
Twój Komentarz
Wpisz tekst po prawej
Jeśli Twój komentarz nie pojawi się od razu po wysłaniu, to znaczy, że został skierowany do moderacji i najprawdopodobniej pojawi się w najbliższym czasie. Przepraszamy za utrudnienie. Pamiętaj, że wszelką ewentualną odpowiedzialność za zamieszczone komentarze biorą ich autorzy. REGULAMIN KOMENTARZY