Bochenia
Bochenia » Partnerstwo dla przyjaźni » 2015 » Pazdziernik » Śladami Eryka Pomorskiego – króla Danii, Szwecji i Norwegii

Śladami Eryka Pomorskiego – króla Danii, Szwecji i Norwegii

Śladami Eryka Pomorskiego – króla Danii, Szwecji i Norwegii W cyr­ku his­to­rii nie bra­kowało nig­dy ani lwów, ani męczenników - Albert Camus

linia

logo
Urodzony w Darłowie Książę Eryk Pomorski został królem trzech państw: Danii, Szwecji i Norwegii zjednoczonych na mocy Unii Kalmarskiej.

Eryk Pomorski  (1382-1459), to jeden z dwóch duńskich królów, który pochowany jest w Polsce. Zasłynął między innymi z tego, że wprowadził tzw. cło sundzkie, które przynosiło państwu duńskiemu przez ponad 400 lat pokaźne zyski. Pieniądze z cła przeznaczane były na rozbudowę Kopenhagi, Helsingør (Elsynor) i innych miast w rejonie cieśniny Sundu. Eryk założył miasto Landskrona, wzniósł Malmøhus oraz pierwszy zamek warowny w Helsingør, który nosił nazwę Krogen. Za jego czasów  Kopenhaga stała się stolicą Danii. Okres jego panowania to czasy świetności i rozkwitu państwa duńskiego. Dania stała się potęgą morską na Bałtyku i nowoczesnym państwem ówczesnej Europy. Wielką zasługą Eryka było również  założenie pierwszj w Skandynawi wyższej uczelni, powszechnie zwanej Akademią w Lundzie..

Lund był rdzennym duńskim miastem tak samo jak i inne południowe prowincje na Półwyspie Skandynawskim. Król Szwedzki Karola X Gustaw po nieudanej próbie aneksji Polski, zwanej Potopem Szwedzkim, nieoczekiwanie zaatakował Danię od strony Niemiec. Na atak z południa Dania nie była przygotowana i w zamian za zawarcie pokoju oddała Szwecji swoje wschodnie prowincje: Skanię, Halland i Blekinge. Pokój satysfakcjonujący grabieżcze plany Karola X Gustawa, został zawarty pomiędzy Danią a Szwecją dopiero 26 lutego 1968 roku w Roskilde.

  zdjecie
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, w którym rezydował Eryk Pomorski.

Wieloletnie wojny, które  toczył Eryk Pomorski o Szlezwik, choć w opini społecznej uzasadnione, zbyt mocno obciążały gospodarkę kraju,  przez co, coraz bardziej tracił na  popularności, by w końcu  utracić władzę, najpierw nad Szwecją później Norwegią i w końcu nad Danią. Ostatni okres życia Eryk Pomorski spędził w Darłowie. Tutaj wybudował  zamek, niemal dokładną kopię zamku w  Krogen, który stał się siedzibą dla niego i jego drugiej żony Cecylii. Darłowo szczyci się mianem miasta królewskiego, chociaż Eryk Pomorski w czasie swojego panowania w Darłowie był już tylko Księciem Pomorskim.

zdjecie
Jedna z pięknych komnat zamkowych.

zdjecie
Kościół Mariacki w Darłowie. Kościół jest imponujących rozmiarów, zważywszy na fakt, że Darłowo jest małym miastem.

zdjecie
Eryk Pomorski spoczywa w Kościele Mariackim. Sarkofag pochodzi z roku 1888.

zdjecie
Po obu stronach sarkofagu Eryka Pomorskiego widzimy trumny księżniczek Hedwig von Braunschweig-Wolfenbüttel i Elżbiety Szleswig-Holsztyn-Sønderborg. Skandynawscy i polscy turyści zapalają tu znicze i składają kwiaty, ku pamięci Eryka Pomorskiego.

  zdjecie
Panorama Darłowa. Miasto nosiło nazwę, zarówno po duńsku, jak i niemiecku, Rüggenwalde. Dopiero po 1945 roku otrzymało polską nazwę Darłowo.

  zdjecie
Darłowo było ważnym miastem za czasów Eryka Pomorskiego. Na zdjęciu widać rynek i rzeźbę przedstawiającą rybaka.

 

zdjecie
Zamek w całej swojej okazałości. Widoczna w głębi najstarsza część budowli z czerwonej cegły, pochodzi z czasów Eryka Pomorskiego.

zdjecie
Bociany z okolic Darłowa.Komentarze (0)

Napisz komentarz

Tytuł Twojego komentarza
Twoje Imię lub Pseudonim
Twój email
Twój Komentarz
Wpisz tekst po prawej
Jeśli Twój komentarz nie pojawi się od razu po wysłaniu, to znaczy, że został skierowany do moderacji i najprawdopodobniej pojawi się w najbliższym czasie. Przepraszamy za utrudnienie. Pamiętaj, że wszelką ewentualną odpowiedzialność za zamieszczone komentarze biorą ich autorzy. REGULAMIN KOMENTARZY