Bochenia
Bochenia » Blogi » Leokadia Komaiszko » Uroki własnego ogrodu.

Uroki własnego ogrodu.

Ożyw­cze tchnienie na­tury, słod­kim owo­cem pełnym wi­tamin dla ludzkiego serca...

linia

...Właśnie zjadłam kuszace swą  barwą morele  z mego belgijskiego ogrodu.
 Drzewko urosło  z pestki zjedzonego kiedyś owocu.  :)
Śle wiele wiele serdeczności i pozdrowień z pełnego niespodzianek ogrodu.ikona

Leokadia Komaiszko

Morele – zastosowanie
N ikonaie ma owoców, które zawartością witamin i składników mineralnych dorównują brzoskwiniom, nektarynkom i morelom. Dlatego powinniśmy je jeść nie tylko od święta, ale przez cały rok. W sezonie świeże, zimą suszone.
Najsmaczniejsze są morele, gdy zerwie się je w pełni dojrzałe. Zbierane wcześniej nie dojrzewają łatwo, tracą więc na smaku. Zwróć uwagę, czy mają pomarańczową lub intensywnie żółtą gładką skórkę z charakterystycznym rumieńcem. Najlepiej zjedz je od razu lub przygotuj z nich przetwory: dżem, konfiturę, mus, galaretkę, wykwintny aromatyczny likier czy nalewkę. Morele możesz krótko przechować w lodówce. Świetnie smakują w sałatkach, także wytrawnych, pasują do mięs (np. jako farsz). Są znakomitym dodatkiem do ciast, deserów, pierogów, knedli.
Nasiona moreli, w zależności od odmiany słodkie (rosnące w Azji), lub gorzkie (europejskie) mogą w kuchni zastąpić migdały. Gorzkich używaj z umiarem, 1–2 pestki wystarczą, by nadać potrawie delikatny „migdałowy” smak. Z pestek wyciska się też olejek używany do ciast, ceniony w przemyśle farmaceutycznym i kosmetyce.



Komentarze (0)

Napisz komentarz

Tytuł Twojego komentarza
Twoje Imię lub Pseudonim
Twój email
Twój Komentarz
Wpisz tekst po prawej
Jeśli Twój komentarz nie pojawi się od razu po wysłaniu, to znaczy, że został skierowany do moderacji i najprawdopodobniej pojawi się w najbliższym czasie. Przepraszamy za utrudnienie. Pamiętaj, że wszelką ewentualną odpowiedzialność za zamieszczone komentarze biorą ich autorzy. REGULAMIN KOMENTARZY