Bochenia
Bochenia » Świat od Wewnątrz » 2013 » Maj » Zasady życia według Dalajlamy

Zasady życia według Dalajlamy

Zasady życia według Dalajlamy ...Dlaczego wszyscy tutaj są tak szczęśliwi, a ja nie? - Dlatego, że nauczyli się widzieć dobro i piękno wszędzie - odrzekł Mistrz. -Dlaczego więc ja nie widzę wszędzie dobra i piękna?

- Dlatego, że nie możesz widzieć na zewnątrz siebie tego, czego nie widzisz w sobie. Anthony de Mello

linia

Ciągły pośpiech, nerwowe życie, choroby, nieustanne konflikty z otoczeniem, częściej z samym sobą, to nie tylko zewnętrzne uwarunkowania poza naszym udziałem. Często a nawet w większości sytuacji wina leży po naszej stronie. Warto więc skorzystać z mądrości wielkiego Mędrca Dalajlamy i przeanalizować Jego osiemnaście zasad życia, przestrzeganie których może przywrócić w nas spokój i harmonie wokół nas.

 18 zasad życia według Dalajlamy - przemyślenia z próbą interpretacji.

1. „Weź pod uwagę, że wielka miłość i wielkie osiągnięcia niosą ze sobą wielkie ryzyko”.

Każda silna emocja niesie za sobą kolejną i być może nawet jeszcze silniejszą emocję. Czasem z pozoru wielka miłość może dać nam równie wielkie cierpienie. Ale wszystko jest nam potrzebne po coś, każde doświadczenie budzi nas do nowego życia. Doświadczając uczymy się żyć, a życie w samotności jest ucieczką przed doświadczaniem. I chociaż wielka miłość, czy wielkie osiągnięcia niosą za sobą pewne ryzyko, to i tak warto ich doświadczać.Read More

2. „Kiedy przegrywasz, nie przegrywaj lekcji”.

Kiedy ponosimy porażkę, uczymy się nowej lekcji. Nie odrzucajmy swoich niepowodzeń, a zatrzymajmy się na chwilę, poczujmy je głęboko w swoim sercu próbując zarazem zrozumieć ich sens, i dopiero wówczas nie oglądając się za siebie pójdźmy dalej.

3. „Podążaj za trzema rzeczami: szacunkiem dla innych ludzi, szacunkiem dla siebie oraz odpowiedzialnością za wszystkie swoje czyny”.

Każdy człowiek jest częścią istnienia wszystkich ludzi wokół. Żyjemy wśród ludzi, z ludźmi i dla ludzi. Nie szanując ludzi, nie szanujemy siebie i nie możemy prawidłowo wzrastać. Każdy nasz czyn wpływa na innych, po czym wraca do nas jak bumerang. Dlatego warto czuć odpowiedzialność nie tylko za czyny, ale i słowa, i  myśli ...

4.  „Pamiętaj, że nie otrzymać tego czego się chce, to czasem wspaniały łut szczęścia”.

Często tak bardzo kogoś lub czegoś pragniemy i wydaje nam się, że musimy to mieć za wszelką cenę. Nic bardziej błędnego! Im bardziej robimy coś „na siłę”, tym częściej dostajemy „po głowie”, a nasza sytuacja z pozoru niefortunna, może później okazać się zdecydowanie szczęśliwsza.

5.  „Ucz się zasad, abyś wiedział jak złamać je we właściwy sposób”.

Są momenty w naszym życiu, gdzie lepiej złamać stare zasady, po to, by pójść naprzód drogą wolności i szczęścia.

6. „Nie pozwól, aby mała kłótnia, zraniła wielką przyjaźń”.

Kiedy zrozumiemy, że każdy ma prawo do własnych poglądów, opinni, czy odczuć, wówczas nawet największa sprzeczka nie będzie w stanie nas zranić. Pamiętajmy, że od każdej "racji", ważniejszy jest  człowiek i jego przyjaźń.

7. „Kiedy uświadomisz sobie, że popełniłeś błąd, podejmij natychmiastowe kroki, aby go poprawić”.

Czasami się mylimy, czasami kogoś krzywdzimy. Raz przyjmujemy rolę to ofiar, to znów katów, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jednak moment, w którym uświadomimy sobie swoją pomyłkę, niech zawsze będzie dla nas również momentem, w którym zdecydujemy się to naprawić.

8. „Spędź trochę czasu w samotności każdego dnia”.

Zostając chociaż parę minut dziennie sam na sam ze swoimi myślami, stopniowo zaczynamy odnajdywać moc własnej siły. Kiedy zatopimy się choć na kilka chwil w ciszy, całkowicie oddzieleni od innych ludzi, wtedy usłyszymy pieśń swojego ducha. Ta pieśń zawsze jest w nas, ale w towarzystwie innych ludzi najczęsciej jej nie słyszymy. Wsłuchajmy się zatem w siebie każdego dnia, chociaż przez chwilę. Z pewnością poznamy tajemnice, których istnienia nawet nie podejrzewaliśmy.

9. „Otwórz swoje ramiona na zmianę, lecz nie wypuszczaj swoich wartości”.

Człowiek ma to do siebie, że bardzo łatwo przyzwyczaja się do swoich nawyków i przekonań. Czasami aż za bardzo. Jeśli rozmawiamy z kimś o odmiennych poglądach i zaczynamy odczuwać niepokój lub gniew znaczy to, że nasz umysł jest zamknięty. Brakuje nam tolerancji. W otwartości umysłu jednak również tkwi pułapka. Jeśli zaczniemy przyjmować wszystko jak leci, zatracimy własne poczucie świadomości. Najlepiej przyjąć w tym wypadku drogę środka – akceptować innych i dopuszczać możliwość zmiany własnych przekonań oraz pilnować, żeby nie popaść w bezkrytyczne przyjmowanie cudzego światopoglądu.

10. „Pamiętaj, że cisza jest czasem najlepszą odpowiedzią”.

Kiedy uczeń zadaje pytanie mistrzowi, zawsze otrzymuje odpowiedź. Nawet jeśli jego uszy nie zarejestrują żadnego dźwięku, odpowiedź zawsze wisi w powietrzu. Otrzymanie odpowiedzi nie zawsze jest równoznaczne z jej przyjęciem. Dlatego powinniśmy uczyć się słuchać pozazmysłowo.

11. „Żyj dobrym, honorowym życiem. Kiedy się zestarzejesz i pomyślisz o nim, będziesz mógł cieszyć się nim po raz drugi”.

Wspomnienia sprawiają, że żyjemy podwójnie. Jeśli myśląc o przeszłości uśmiechamy się, znaczy to, że dobrze wykorzystaliśmy swój czas. Człowiek honoru nie musi wstydzić się swoich czynów. Kiedy nadejdzie czas opuszczenia tego świata nie będzie czuł do siebie i innych żalu.

12. „Kochająca atmosfera w domu jest fundamentem twojego życia”.

Wielu ludzi zdaje się zapominać o prawdziwym znaczeniu rodziny. Koncentrują się na karierze, zdobywaniu bogactwa i sławy, a bliskich pozostawiają samym sobie. Miłość ograniczają do kilku słów skreślonych pospiesznie na urodzinowej karcie z życzeniami. A przecież żaden sukces nie ma znaczenia, jeśli nie można go dzielić z kochającymi ludźmi. Żaden medal, dyplom czy premia świąteczna nie ogrzeją serca w chłodny zimowy wieczór.

13. „W niezgodzie z ukochanymi osobami, zajmuj się tylko obecną sytuacją. Nie przywołuj przeszłości”.

Kłótnia dwojga bliskich sobie osób może przerodzić się w prawdziwą wojnę. Przywołując dowody winy z przeszłości w chwili gniewu, doprowadzimy tylko do pogłębiania konfliktu. Zamiast więc kłócić się, próbujmy przedyskutować pojawiające się problemy na bieżąco, przeszłość traktując tylko jako źródło doświadczeń pomagających podejmować właściwe decyzje. A najważniejsze to nie obwiniać się, nie oceniać, a mówić jedynie o własnych uczuciach "tu i teraz".

14. „Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności”.

Kochając ludzi, nie pouczajmy ich, a dzielmy się jedynie swoimi doświadczeniami. Najcenniejszym skarbem jaki posiadamy są bowiem nasze doświadczenia i wypływająca z nich mądrość. To jest właśnie najlepszy sposób na osiągnięcie nieśmiertelności.

15. „Bądź łagodny dla Ziemi”.

Szacunek dla środowiska, w którym żyjemy jest ważny, ponieważ kiedy odejdziemy nasze dzieci i wnuki będą musiały mieszkać w pozostawionych przez nas warunkach. Niszcząc Ziemię, niszczymy naszych potomków. Eksploatując ponad miarę zubożamy następne pokolenia. Bądźmy więc łagodni dla naszej Matki Ziemi, a szczęście na niej będzie i dla nas i po nas rozkwitać.

16. „Raz do roku idź w miejsce, gdzie nie byłeś nigdy wcześniej”.

Zawsze jest takie miejsce na Ziemi, w którym tkwi tajemnica. To miejsce, w którym jeszcze nie byliśmy.. Kiedy się w nim znajdziemy, z pewnością spostrzeżemy coś nowego. Być może poznamy odpowiedź, której przez dłuższy czas szukaliśmy?

17. „Pamiętaj, że najlepszym związkiem pomiędzy ludźmi jest taki, w którym miłość dla siebie nawzajem przewyższa waszą potrzebę drugiej osoby”.


Szczęśliwa miłość nie polega na przywiązaniu się do siebie nawzajem. Kiedy kochamy prawdziwie, nie myślimy o własnych potrzebach i zachciankach, a spoglądamy z miłością na potrzeby drugiej osoby.

18. „Oceniaj swój sukces poprzez to, co musiałeś oddać, aby go osiągnąć”.

Realizując marzenia prawie zawsze w coś lub w kogoś inwestujemy. We wszechświecie nie osiągniemy niczego bez oddania czegoś w zamian. Każda bowiem nagroda ma swoją cenę. Zatem o jej prawdziwej wartości świadczy nasze poświęcenie. Im więcej dajemy, tym więcej dostajemy.

przewodnikduchowy.plKomentarze (0)

Napisz komentarz

Tytuł Twojego komentarza
Twoje Imię lub Pseudonim
Twój email
Twój Komentarz
Wpisz tekst po prawej
Jeśli Twój komentarz nie pojawi się od razu po wysłaniu, to znaczy, że został skierowany do moderacji i najprawdopodobniej pojawi się w najbliższym czasie. Przepraszamy za utrudnienie. Pamiętaj, że wszelką ewentualną odpowiedzialność za zamieszczone komentarze biorą ich autorzy. REGULAMIN KOMENTARZY