Bochenia
Bochenia » Świadomość Duchowa » 2023 » Luty » Czy wszechświat jest inteligentny: co odkryli naukowcy

Czy wszechświat jest inteligentny: co odkryli naukowcy

Czy wszechświat jest inteligentny: co odkryli naukowcy Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem – Carl Gustav Jung.

TH

wolnosc

Fizycy, kognitywiści i neuronaukowcy szukają źródeł świadomości - zarówno na Ziemi, jak i w kosmosie.
Wielkie umysły na całym świecie od niepamiętnych czasów zastanawiają się, czym jest świadomość i skąd się wzięła. Obecnie tematem tym coraz częściej zajmują się fizycy, kognitywiści i neuronaukowcy. Istnieje kilka dominujących teorii.

Pierwsza teoria
jest materialistyczna, co sugeruje, że świadomość pochodzi z materii dzięki impulsom neuronów wewnątrz mózgu.
Wyjmij mózg z równania, a świadomość w ogóle nie istnieje. Tradycyjnie naukowcy zwykle byli zatwardziałymi materialistami. Musieli jednak stawić czoła ograniczeniom materializmu. Jeśli wyobrazisz sobie przepaść między teorią względności a mechaniką kwantową lub zasadą nieoznaczoności Heisenberga, szybko dostrzeżesz te niekonsekwencje.

Druga teoria
to dualizm umysł-ciało. Jest to chyba najczęściej charakterystyczne dla myślicieli religijnych. Świadomość jest oddzielona od materii, jest częścią innego aspektu osobowości - duszy w sensie religijnym.

Trzecia opcja
, która zyskuje na popularności w niektórych kręgach naukowych – panpsychizm. Zgodnie z tym poglądem cały wszechświat zamieszkuje świadomość.
Jak dotąd teoria ta jest traktowana poważnie przez niewielu naukowców, ale wywołuje gorącą dyskusję. W rzeczywistości panpsychizm jest bardzo podobny do tego, co hindusi i buddyści nazywają Brahmanem, rozległym uniwersalnym bóstwem, którego jesteśmy częścią. W buddyzmie świadomość jest generalnie jedyną rzeczą, która istnieje.

Słynny koan Zen mówi tak: „Jeśli drzewo upada w lesie i nikt tego nie słyszy, to czy wydaje jakiś dźwięk?” Chodzi o to, że wszystko, czego doświadczamy, jest filtrowane i interpretowane przez naszą świadomość. Bez niej wszechświat w ogóle nie istnieje. W niektórych kręgach fizyków dominuje teoria swoistego pola protoświadomości.

W mechanice kwantowej cząstki nie mają określonego kształtu ani określonego miejsca, dopóki nie zostaną zaobserwowane lub zmierzone. Czy nie jest to forma protoświadomości w działaniu? Naukowiec i filozof John Archibald Wheeler uważał, że jest to możliwe. Znany jest z ukucia terminu „czarna dziura”. Jego zdaniem każda część materii zawiera odrobinę świadomości, którą otrzymuje z tego pola protoświadomości.

Wheeler nazwał swoją teorię „antropiczną zasadą uczestnictwa”. Twierdzi, że obserwacja człowieka jest kluczem do całego procesu. Wheeler powiedział: „Jesteśmy zaangażowani w tworzenie nie tylko tego, co jest tu i teraz, ale także tego, co było dawno i dawno temu”. Jego zdaniem, podobnie jak w poglądach buddyjskich, nic nie istnieje, dopóki nie istnieje świadomość zdolna to pojąć.

Neurobiolog Christoph Koch z Allen Brain jest kolejnym zwolennikiem panpsychizmu. Koch mówi, że jedyną istniejącą dziś teorią na temat świadomości jest to, że jest to poziom świadomości siebie i świata. Organizmy biologiczne są świadome, ponieważ umieszczone w nowej sytuacji mogą zmienić swoje zachowanie, aby sobie z nią poradzić. Koch próbuje dowiedzieć się, czy może zmierzyć poziom świadomości, który istnieje w ciele.
Będzie przeprowadzał eksperymenty na zwierzętach. W jednym z nich planuje połączyć mózgi dwóch myszy. Czy informacje w końcu przepłyną między nimi? Czy ich świadomość zmieni się w pewnym momencie w jeden zintegrowany system? Jeśli te eksperymenty zakończą się sukcesem, będzie mógł połączyć mózgi dwóch osób.

Brytyjski fizyk Sir Roger Penrose jest również zwolennikiem panpsychizmu. Penrose zasugerował w latach 80., że świadomość istnieje na poziomie kwantowym i rezyduje w synapsach mózgu. Znany jest z łączenia świadomości z niektórymi osiągnięciami mechaniki kwantowej.

Penrose nie posuwa się tak daleko, by nazywać siebie panpsychistą. Jego zdaniem „prawa fizyki dają początek złożonym systemom, a te złożone systemy prowadzą do świadomości, z której następnie rodzi się matematyka, która z kolei potrafi zakodować w pojemny i inspirujący sposób podstawowe prawa fizyki, które dały początek To."

Fizyk Gregory Matloff z New York College of Technology twierdzi, że ma wstępne dowody na to, że panpsychizm jest możliwy. Na początek jest dobrze. Matloff powiedział NBC News: „To wszystko jest bardzo spekulatywne, ale jest to rodzaj teorii, którą możemy przetestować – i potwierdzić lub obalić”.
Fizyk teoretyczny Bernard Heisch zaproponował w 2006 roku, że świadomość jest tworzona i przekazywana przez próżnię kwantową lub pustą przestrzeń. Każdy system, który jest wystarczająco złożony, aby wytworzyć określony poziom energii, może generować lub przenosić świadomość. Matloff skontaktował się z niemieckim fizykiem i zaproponował przeprowadzenie badań empirycznych, aby to sprawdzić.

Badali nieciągłość Parenago: obserwację, że chłodniejsze gwiazdy, takie jak nasze Słońce, krążą wokół centrum Drogi Mlecznej szybciej niż gorętsze. Niektórzy naukowcy przypisują to interakcjom z chmurami gazu. Matloff był innego zdania. Opisał to szczegółowo w niedawnym artykule w Journal of Consciousness Exploration and Research.

W przeciwieństwie do swoich gorętszych sióstr, chłodniejsze gwiazdy mogą poruszać się szybciej dzięki „jednokierunkowemu wyrzucaniu dżetów”. Takie gwiazdy wyrzucają się na wczesnym etapie ich pojawiania się. Matloff sugeruje, że może to być przykład gwiazdy celowo manipulującej sobą w celu zwiększenia prędkości.

Dane obserwacyjne pokazują wiarygodny schemat istnienia dyskretności Parenago. Gdybyśmy mówili o interakcji z obłokami gazu, obecna teoria głosi, że każdy obłok miałby inny skład chemiczny, a zatem gwiazdy musiałyby funkcjonować inaczej. Dlaczego więc wszystkie działają w ten sam sposób?

Wystrzelenie teleskopu Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej, który tworzy mapy gwiazd, może dostarczyć więcej dowodów za lub przeciw temu poglądowi. Z drugiej strony Matloff uważa, że obecność pola protoświadomości może zastąpić ciemną materię.
Uważa się, że ciemna materia stanowi około 95% całego wszechświata, chociaż naukowcy nie mogą jej jeszcze wykryć. Tak więc, czysto teoretycznie, jeśli świadomość jest właściwością, która powstaje na poziomie subatomowym w wyniku fuzji cząstek, w jaki sposób łączą się te małe kawałki świadomości?

Neurobiolog i psychiatra Giulio Tononi z University of Wisconsin oferuje nieco inne podejście do panpsychizmu, zwane teorią informacji zintegrowanej. Tutaj świadomość jest zjawiskiem, które ma realne, fizyczne miejsce we wszechświecie. Po prostu jeszcze tego nie znaleźliśmy. Być może to ciało niebieskie promieniuje świadomością w taki sam sposób, w jaki nasze słońce promieniuje światłem i ciepłem.

Tononi oferuje nawet miernik do mierzenia, ile świadomości jest w rzeczach. Ta jednostka mierzy, jak bardzo istota może sprawować kontrolę nad sobą lub wokół siebie. Teoria ta oddziela inteligencję od świadomości, którą niektórzy ludzie utożsamiają ze sobą.

Weźmy na przykład sztuczną inteligencję. Potrafi już pokonać ludzi w różnych zadaniach. Ale nie ma własnej woli. Superkomputer, który może dokonywać zmian w świecie bez poleceń programisty, będzie świadomy. Wielu futurystów, od Raya Kurzweila po Elona Muska, wierzy, że ten dzień nadejdzie w ciągu najbliższej dekady i że musimy być na to przygotowani.

Opracował Józef ŁąckiKomentarze (0)

Napisz komentarz

Tytuł Twojego komentarza
Twoje Imię lub Pseudonim
Twój email
Twój Komentarz
Wpisz tekst po prawej
Jeśli Twój komentarz nie pojawi się od razu po wysłaniu, to znaczy, że został skierowany do moderacji i najprawdopodobniej pojawi się w najbliższym czasie. Przepraszamy za utrudnienie. Pamiętaj, że wszelką ewentualną odpowiedzialność za zamieszczone komentarze biorą ich autorzy. REGULAMIN KOMENTARZY