Bochenia
Bochenia » Partnerstwo dla przyjaźni » 2013 » Styczeń » Pozdrowienia z Mozambiku

Pozdrowienia z Mozambiku

Pozdrowienia z Mozambiku Konsul Honorowy RP w Mozambiku dr Alberto Mabjaja, Przyjaciel "Wirtualnego Państwa Bochenia" a obecnie Portalu Bochenia, przekazuje Państwu Życzenia Noworoczne oraz dzieli się informacją o swojej pracy jaką wykonuje będąc Konsulem Polski w Mozambiku.

 Pan Alberto przebywał w Polsce na zaproszenie Wirtualnego Państwa Bochenia, inicjując ciekawą współpracę kulturalną, gospodarczą i handlową miedzy Polską a Mozambikiem. (Informacja)

linia

Szanowni Państwo Łąccy,
Drodzy Przyjaciele,

Radosnym zdarzeniem rozpoczął się dla nas Nowy Rok 2013, to też przyjmujemy to, jako znak, iż będzie on dobry, a przynajmniej lepszy od poprzedniego 2012, który dokuczył nam jak żaden inny.  Mamy na myśli uwieńczenie projektu renowacji Escola Primária Completa Eduardo Mondlane, rozpoczętego w ostatnich miesiącach ub.r. i tą wiadomością chcielibyśmy się podzielić z Wami drodzy oraz Czytelnikami www.bochenia.pl/.

Tym trudniejsza była realizacja inauguracji, gdyż warunki pogodowe były wręcz koszmarne, ulewne deszcze niemalże uniemożliwiły nam dotarcie na miejsce a z archiwacji zdarzenia zachowały się jedynie 3 zdjęcia, które również posyłamy. Jesteśmy jednak szczęśliwi, że udało nam się uwieńczyć sukcesem to przedsięwzięcie, gdyż dzieci z okolic w promieniu 10 kilometrów będą miały możliwość uczęszczania na zajęcia również wieczorem, jak i możliwość wdrożenia nauczania łącznie do klasy dziewiątej, wielu także dorosłym umożliwi naukę w ogóle.

Życzymy dla Was drodzy Przyjaciele także dobrego czasu, by ten Nowy Rok 2013 okazał się najwspanialszy ze wszystkich dotychczasowych.
Pozostajemy z serdecznym pozdrowieniem

 Alberto Mabjaia

linia

logoDla uczniów Escola Primária Completa Eduardo Mondlane w miejscowości Mali, Gminie Marracuene, Województwie Maputo, inauguracja roku szkolnego 2013, która realizowana była w dniu 14 stycznia 2013 roku, okazała się wspaniałą niespodzianką, mimo, że oczekiwaną przez okres wakacyjny, jako że orientowali się oni, iż w szkole coś się dzieje, widząc wciąż uwijających się w pracy robotników, a także pojawiającego się często Konsula Honorowego Polski. W strugach deszczu, który tym razem nie był w stanie przeszkodzić ani kadrze pedagogicznej ani uczniom odrestaurowanej szkoły przebiegała ta radosna i doniosła ceremonia, w której uczestniczyła także dwuosobowa delegacja ze strony polskiej: I Sekretarz z Ambasady RP w Pretorii Pan Marcin Dzwigalski, oraz Konsul Honorowy Polski w Mozambiku Pan Alberto Mabjaia.

Podczas inauguracji, przedstawiono obecną i dawną sytuację warunków nauczania w szkole w miejscowości Mali. Podkreślano doniosłe znaczenie odnowionych sal lekcyjnych, doprowadzenia prądu i instalacji elektrycznych do 11 nowych sal i zamontowania 6 nowych tablic, 4 nowych drzwi, 6 zamków, różnych materiałów dydaktycznych dla uczniów (zeszyty, kreda, globus, mapy ścienne, książki, komputer wraz z drukarką, piórniki, ołówki, długopisy, zestawy do rysowania, itp.) oraz malowania wszystkich sal wewnątrz i na zewnątrz. Zakończenie tych prac daje duże i rozmaite możliwości nauki z wydłużaniem czasu trwania zajęć (także w trybie wieczorowym) i zwiększeniem liczby miejsc dla uczniów, gdyż dotychczas szkoła prowadziła nauczanie programu do siódmej klasy a z odrestaurowanymi budynkami szkolnymi i doprowadzonym prądem do wszystkich sal, stopniowo będzie wdrażany program nauczania do aż 9 klasy szkoły podstawowej i już w bieżącym roku nauka będzie przedłużona do 8 klasy.

Znaczenie projektu jest ogromne dla społeczności lokalnej zważając na fakt, iż jest to jedyna szkoła w miejscowości Mali a najbliższa znajduje się w odległości 10 km dalej. Oznacza to nie tylko, iż dzieci będą mogły uczyć się dłużej, czyli realizując program do 9-ej klasy, co by nie było możliwe ze względu na dużą odległość do innych szkół, ale i uczniowie będą mogli skorzystać z wydłużonego czasu zajęć aż do pory wieczorowej, czyli automatycznie szkoła jest w stanie przyjąć większą liczbę uczniów.

Podziękowania dla strony polskiej były wyrażone z ogromną serdecznością z podkreśleniem wagi dla wielkiego znaczenia projektu zainicjowanego i realizowanego przez Konsula Honorowego Polski w Mozambiku a wdrażanego we współpracy z Ambasadą RP w Pretorii.

logoDyrekcja szkoły podsumowała bardzo pozytywnie dotychczasową działalność Konsula Honorowego RP w Mozambiku, Alberto Mabjaia, na rzecz tej szkoły, pamiętając jego wcześniejsze dokonania choćby ofiarowanie materiału szkolnego dla uczniów, rozdanego i wykorzystanego na początku roku szkolnego w lutym 2006 r., który mając świadomość trudnych warunków życia w Mozambiku wdrożył projekt pomocy dla dzieci w 2005 r., który również obejmował uczniów Escola Primária Completa Eduardo Mondlane.

Inauguracja zakończyła się ważnymi dla działania szkoły? Escola Primária Completa Eduardo Mondlane?  decyzjami i przedstawieniem wizji dalszego jej funkcjonowania.

Realizacja tego projektu była możliwa dzięki wsparciu Ambasady Polski w Pretorii poprzez grant przeznaczony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

To nie pierwsza akcja realizowana w Mozambiku z środków finansowych przeznaczonych przez MSZ i za to składamy szczere podziękowania mając nadzieję, że podobne akcje nadal będą miały miejsce, gdyż rzeczywiście niesie ona pomoc ludziom najbardziej potrzebującym w Mozambiku.

Konsul Honorowy Polski w Mozambiku, dziękuje wszystkim, którzy zaufali w wagę realizacji projektu oraz wszystkim, którzy angażowali się we wdrażanie projektu renowacji Escola Primária Completa Eduardo Mondlane.

Posyłając moc serdeczności w Nowym 2013 roku dla czytelników Bochenii podzieliła się tym, co Polakom w odległym Mozambiku bliskie

Dorota Mabjaia

Consulado da República da Polónia

Rua Sambene Ousmane No.39

Maputo-Moçambique

Tel/Fax.:  (+258 21)329111

Cell.:     (+258)823175130

Cell.:     (+258)827393320

E-mail:   [email protected]

[email protected]

http://www.facebook.com/pages/Konsul-Honorowy-Rzeczypospolitej-Polskiej-w-Mozambiku/167267033322305Komentarze (0)

Napisz komentarz

Tytuł Twojego komentarza
Twoje Imię lub Pseudonim
Twój email
Twój Komentarz
Wpisz tekst po prawej
Jeśli Twój komentarz nie pojawi się od razu po wysłaniu, to znaczy, że został skierowany do moderacji i najprawdopodobniej pojawi się w najbliższym czasie. Przepraszamy za utrudnienie. Pamiętaj, że wszelką ewentualną odpowiedzialność za zamieszczone komentarze biorą ich autorzy. REGULAMIN KOMENTARZY