Bochenia
Bochenia » Nasze Zdrowie » 2017 » Kwiecień » Prawidłowe oddychanie - powrót do zdrowia

Prawidłowe oddychanie - powrót do zdrowia

 Prawidłowe oddychanie - powrót do zdrowia Oddech dla ciała tym, czym Miłość dla Duszy

linia

Choć każdy z nas oddycha, ale mało kto wie, jak oddychać prawidłowo.
fotoDługi, spokojny oddech przeponą powinien być zapisywany na receptę do stosowania przez całe życie minimum dwa razy dziennie. Jego prozdrowotne działanie jest niewyobrażalne, to prawdziwy skarb pod nosem: wydłuża życie, przywraca równowagę emocjonalną, ratuje zdrowie fizyczne i psychiczne a w przypadku nawet ciężkiej choroby daje szansę na powrót do zdrowia.
Podczas głębokiego oddechu organizm pobiera nawet do 10 razy więcej powietrza niż przy oddechu płytkim, usprawniając pracę układu limfatycznego, usuwa ponad 70 proc zbędnych dla organizmu substancji i toksyn, poprawia dotlenienie mózgu i opóźnia procesy starzenia się.

Nasze życie to ciągła przemiana energii. Organizm zużywa ją na ciepło, myśli, uczucia, ruch, walkę z chorobami, budowę nowych komórek itd. A więc na wszystko to, co nazywamy  prostym słowem – życie. Obliczono, że od urodzenia do śmierci człowiek teoretycznie zużywa około 50 milionów kcal energii. Im mniej energii zużyjemy na procesy życiowe, tym dłużej będziemy żyć. Jest to proste i zrozumiałe. Większość z nas myśli, że głównym źródłem energii dla organizmu człowieka są produkty żywnościowe. Natura jak się okazuje rozporządziła inaczej.

Najłatwiej będzie to zilustrować prostym przykładem;  bez wyżywienia człowiek może żyć kilka tygodni, bez wody kilka dni, bez powietrza zaledwie kilka minut. I dlatego opanowanie różnych sposobów oddychania jest najlepszą drogą do zdrowia i co ciekawe może nas do niego zaprowadzić najszybciej.
Sens gimnastyki oddechowej polega na tym, że człowiek może pobierać ogromne zapasy energii, która znajduje się w powietrzu i gromadzić ją w sobie. Właśnie dlatego sztuka oddychania jogów znajduje się na najwyższym stopniu „drabiny zdrowia”.

Naukowo stwierdzono, że racjonalnie odżywiając się możemy przedłużyć nasze  życie o 10-20 lat, natomiast prawidłowo oddychając o 30-40. W Chinach choroby nowotworowe są spotykane znacznie rzadziej niż w innych rejonach świata. Chińczycy przeważnie są bardzo sprawni fizycznie, nawet w podeszłym wieku. Dużą rolę w ich kondycji fizycznej odgrywają codzienne, kilkugodzinne ćwiczenia oddechowe.
fotoBardzo ważnym czynnikiem jest prawidłowo stosowana technika oddechu, by była skuteczna i przede wszystkim bezpieczna dla zdrowia. Wiemy bowiem, że jogini do niedawna nie ujawniali tajemnic oddechu, nie dla tego, by zakryć je przed nami, ale ze względów bezpieczeństwa. Dlatego też wybrałem techniki podane przez najlepszego znawcę tego tematu  prof. Michała Tombaka z książki pt. „Droga do zdrowia”. Wybrałem różne sposoby i techniki oddychania mając nadzieję, że zachęcę w ten sposób do przeczytania książek Michała Tombaka, bo niewątpliwie są warte przeczytania i wprowadzenia w życie.

Jak ćwiczyć prawidłowe oddychanie?


Pełne oddychanie lub inaczej oddech jogiczny – Ćwiczenia można wykonywać na stojąco, siedząco lub w pozycji leżącej. Mięśnie ciała powinny być rozluźnione, oczy lepiej zamknąć. Spokojnie wciągnąć powietrze przez nos, przy czym starać się wypełnić powietrzem dolną część płuc, wypinając brzuch. Następnie wypełnić środkową część płuc, unosząc dolne żebra i klatkę  piersiową, a na koniec wypełnić górną część płuc, unosząc górne żebra i lekko rozciągając ramiona.
fotoTeraz należy połączyć te trzy etapy w jeden powolny i ciągły wdech, podczas którego cała klatka piersiowa, od góry do dołu się rozszerza i wypełnia powietrzem. Powietrze należy wydychać wolno nosem. W miarę wydychania powietrza stopniowo wciągać brzuch.
Po opanowaniu techniki pełnego oddychania, można przejść do specyficznych rytmów oddechowych, które są związane z częściowym wstrzymaniem oddechu, które zwiększa harmonijne rozprowadzenie energii po całym ciele, poprawia pracę gruczołów wydzielania dokrewnego, wzmaga rytm serca, sprzyja lepszemu nasyceniu krwi tlenem, a więc przyspiesza procesy utleniania. Dlatego też, w czasie uprawiania ćwiczeń oddechowych ciężar ciała może się zmniejszać.
Ważne jest, aby przynajmniej przez 10-15 minut codziennie stosować pełne oddychanie. Te minuty ćwiczeń przedłużą o lata wasze życie.

Oddychanie zdrowotne
– Ćwiczenia te najlepiej wykonywać w pozycji leżącej, ale można również w siedzącej lub stojącej. Wdech przez nos przez 2 sekundy, następnie wstrzymać oddech na 8 sekund, po czym wypuszczać powietrze przez 4 sekundy nosem. Wzór oddechowy pełnego cyklu oddychania zdrowotnego: 1:4:2, gdzie 1 – wdech; 4 – pauza czyli wstrzymanie oddechu; 2 – wydech.
Ważne! W oddychaniu zdrowotnym wdech jest dwa razy krótszy niż wydech, a pauza 4 razy dłuższa niż wdech. Ćwiczenie to należy wykonywać dwa razy dziennie: rano i wieczorem po 2 minuty.

Oddychanie oczyszczające
– Ten rodzaj oddychania oczyszcza płuca, stymuluje ośrodki oddechowe, odmładza i regeneruje komórki organizmu.
Wdech przez nos, jak przy oddychaniu pełnym, przez 2 sekundy, następnie wstrzymanie – 3 sekundy, po czym złożonymi jak do gwizdania wargami wypuszczać powietrze cienką „strużką” przez 12 sekund. Resztki powietrza energicznie  wypuścić. Ćwiczenie to należy wykonywać dwa razy dziennie: rano i wieczorem po 2 minuty.

Oddychanie słoneczno-księżycowe
– Nasz cykl dobowy oddychania jest uzależniony od wpływu Słońca, Księżyca i gwiazd. Współczesne badania wykazały, że istnieje określony rytmiczny system oddychania przez lewy i prawy otwór nosowy, który zmienia się każdego dnia. Strumień powietrza przechodzący przez prawy otwór nosowy oddziałuje na procesy pobudzające, a przez lewy – na procesy hamujące.
Jeśli lewy otwór nosowy z jakichś przyczyn jest zatkany i oddychacie tylko prawym, to jesteście ciągle w stanie napięcia nerwowego i cierpicie na bezsenność. Jeśli jest zatkany prawy otwór i oddychanie odbywa się przez lewy otwór nosowy, to nasz organizm znajduje się w stanie ciągłego zmęczenia.
Technika oddychania słoneczno-księżycowego jest następująca: kciukiem prawej ręki zakryć prawy otwór nosowy, wciągnąć powietrze przez lewą dziurkę przez 2 sekundy, następnie pauza przez 2 sekundy, wydech przez 4 sekundy. Następnie kciukiem lewej ręki zatkać lewy otwór nosowy i wykonać podobny cykl oddechowy. Ćwiczenie należy powtarzać na przemian na 10-12 razy dla każdego otworu nosowego. Powyższy proponowany cykl oddychania uspokaja system nerwowy, poprawia ogólne samopoczucie, likwiduje zmęczenie, pomaga zwalczyć katar, przynosi ulgę w bólach głowy i bólach reumatycznych.

Wietnamski typ oddychania
– Powoli wciągnąć powietrze nosem, przy czym maksymalnie wypiąć brzuch, następnie pauza 1-2 sekundy i powolny wydech, starając się maksymalnie wciągnąć brzuch, po czym pauza 1-2 sekundy.
Wzór oddechowy wygląda następująco: Wdech – 2 sek. Pauza – 2 sek. Wydech – 4 sek. Pauza – 2 sek.
W ciągu pierwszego tygodnia wykonywać 10 powtórzeń, drugiego – 15 powtórzeń, trzeciego – 20 powtórzeń. Po miesiącu wykonywać codziennie od 30 do 60 powtórzeń w zależności od samopoczucia. Ten sposób oddychania jest wspaniałym masażem układu pokarmowego, jelit, jelita grubego, wątroby, trzustki.
Wschodni mędrcy mawiają: „Im dłuższy jest wydech, tym dłuższe jest życie”. We wszystkich proponowanych typach oddychania wydech jest zawsze dłuższy od wdechu. Ćwiczenia oddechowe należy robić 2 razy dziennie rano przed jedzeniem i nie wcześniej niż trzy godziny po spożyciu ostatniego posiłku wieczorem.

Ćwiczenia należy wykonywać na świeżym powietrzu lub w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu.
Początkowo możemy odczuwać zawroty głowy i inne objawy hiperwentylacji przy ćwiczeniu prawidłowego oddychania, należny wtedy przerwać ćwiczenie, odpocząć i powrócić próbując odnaleźć swoje tempo oddychania. Z czasem zawroty głowy miną, a pojawi się przyjemne uczucie zrelaksowania. Na początku ćwiczeń oddechowych łatwiej jest opanować oddychanie pełne lub brzuszne w pozycji leżącej, kładąc rękę na brzuchu i sprawdzając czy w czasie wdechu ręka unosi się na powiększającym się brzuchu.

Józef ŁąckiKomentarze (1)

Prawidłowe oddychanie - powrót do zdrowia - oddech jogiczny

Napisane przez Stan, 14 May 2017
Bardzo pożyteczny w leczniczo jest oddech pełny tzw. jogiczny. Regularne ćwiczenia codzienne o określonych porach są tak skuteczne, że mogę nas wyleczyć z wielu zadawnionych chorób, nie mówiąc już o rozwoju duchowym. 1. Oddech ten składa się z 4 etapów: Wdech, najpierw wciągamy powietrze głęboko brzuchem, przeponą, następnie kontynuujemy wciąganie środkową klatką piersiową przenosząc powietrze na szczyty płuc. To trwa np. 4 s na początek. 2. Zatrzymanie powietrza, ale tak, by nie zamykać krtani, gdyż grozi rozedmą płuc – też 4s 3. Wypuszczanie powietrza najpierw z brzucha i dalej ze szczytów płuc – 6 s. 4. Bezdech – 2s. I znowu nowy cykl, tak z 10 min.
 

Napisz komentarz

Tytuł Twojego komentarza
Twoje Imię lub Pseudonim
Twój email
Twój Komentarz
Wpisz tekst po prawej
Jeśli Twój komentarz nie pojawi się od razu po wysłaniu, to znaczy, że został skierowany do moderacji i najprawdopodobniej pojawi się w najbliższym czasie. Przepraszamy za utrudnienie. Pamiętaj, że wszelką ewentualną odpowiedzialność za zamieszczone komentarze biorą ich autorzy. REGULAMIN KOMENTARZY