Z Jerzym Ziębą w Światowym Dniu Chorego
Bóg czasem bywa bardzo surowy, ale nigdy ponad to, co człowiek może znieść - Paulo Coelho
Któż z nas nie chciałby być piękny, młody, a nade wszystko zdrowy, ale niestety nic w życiu nie jest za darmo. Często ciężkie choroby zabierają naszą młodość, piękno a w dodatku obdarzają nas jeszcze cierpieniem.
Lekarz, poinformowany przez nas o naszych dolegliwościach, mogących być przyczyną najrozmaitszych naszych schorzeń, plus kilka przypadkowych laboratoryjnych badań, to często wątpliwy dodatek do obiektywnej diagnozy, by zgodnie z obietnicą córki Asklepiosa Panacei, mógł znaleźć nam prawdziwe panaceum na nasze zdrowie.
Bardziej rozsądnym wydawałyby się propozycje i zalecenia drugiej córki Asklepiosa Higieji, która proponuje, by pacjent najpierw poznał swój organizm, obserwował go i sam szukaj przyczyny własnej choroby poprzez samoobserwację i poprzez poznanie mądrości swego ciała, odnalazł właściwy klucz do zdrowia, gdyż każdy z nas, jest niepowtarzalnym przypadkiem w swojej złożoności i indywidualności.
Oczywiście, samoobserwacja nie może być owocna bez pomocy najnowszych zdobyczy współczesnej nauki, bez pracy tysięcy ludzi, którzy w swoich laboratoriach odkrywają tajemnice niewyobrażalnej złożoności nie tylko ludzkiego ciała, ale również całej złożonej strony psychoduchowej człowieka.
Wielką pomocą w samoobserwacji oraz w profilaktyce wszelkich chorób służy nam dr Jerzy Zięba, naukowiec, którego wiedza, pomimo wielkiej złożoności, podana w sposób popularyzatorski jest bardzo użyteczna dla każdego, kto poważnie traktuje swoje zdrowie.
5
7
8
Wykłady w Chicago
Józef Łącki