Bochenia
Bochenia » Na Linii Czasu » 2020 » Styczeń » W niewoli mody i tradycji

W niewoli mody i tradycji

W niewoli mody i tradycji Luksus musi być wygodny, inaczej nie jest luksusem tylko ciężarem.

linia

zdjecieNa wyżynach Azji Południowo-Wschodniej żyje interesujący lud Padaung (lub Kayan). Słowo "Padaung" znaczy dosłownie "miedziane obręcze", od typowej ozdoby kobiet należących do tego ludu.  Do obecnych siedzib przybyli w X - XI w. z terenów Junnanu w dzisiejszych Chinach. Mieszkają w dużych osiedlach, w bambusowych domkach. Żyją z polowania, uprawy dzikiego ryżu zwanego "paddy" i zbieractwa owoców. W latach 60 XX w. liczność Padaungów szacowano na ok. 25 tysięcy. Dziś trudno ją rzetelnie ocenić, zwłaszcza że z powodu walk partyzanckich w tym stanie w latach 80 XX w. część z nich przeniosła się na przygraniczne tereny Tajlandii, gdzie stanowią obecnie swoistą atrakcję turystyczną. Dziewczynkom Padaung w wieku 5 lat rodzice nanoszą na szyje miedziane spirale. Na początek nakłada się spiralę z sześciu pierścieni, a następnie każdego roku dodaje się jeszcze jeden.

zdjecieDo czasu ślubu liczba pierścieni osiąga maksimum, a po ślubie z reguły nie są już dodawane. W tym czasie szyje kobiet wydłużają się często do długości 40 centymetrów. Kobiety ze względu na swój egzotyczny wygląd zaczęto nazywać żyrafami a dzięki ich  oryginalności są obiektami zainteresowań turystów z całego świata.

  Obecnie Ludy Padaung mieszkają na pograniczu Tajlandii i Birmy, a ich liczba dochodzi do ponad 50 000 osób. Tradycyjnym ich zajęciem jest uprawa ryżu i hodowla zwierząt. Zwyczaj noszenia miedzianych spirali na szyi sięga czasów starożytnych. W każdej osadzie są kobiety, które znają sztukę zakładania pierścieni. Jak tylko dziewczynka skończy 5 lat, zakłada się jej pierwsze pierścionki.

W przyszłości liczba pierścieni wzrasta, a czasami konstrukcja jest tak wysoka i niewygodna, że ​​utrudnia ruch i dziewczętom trudno jest obrócić się a nawet przechylić głowę. Oprócz pierścieni na szyi, kobiety noszą również pierścienie na rękach i nogach, a strój narodowy uzupełnia biała koszula ozdobiona warkoczem.

zdjecieTurystom mówi się, że zwyczaj noszenia pierścieni jest związany z konkretnym wyobrażeniem plemienia Padaung na temat piękna. Długa szyja jest uważana za symbol dobrego samopoczucia i piękna. Ale taki zwyczaj ma bardziej praktyczne wytłumaczenie. Według samych Padaung taki projekt został zaplanowany, aby uchronić je przed tygrysami, z którymi spotkania nadal nie są rzadkością w tym regionie. Najwyraźniej mężczyźni z plemienia mogli walczyć z drapieżnikiem i odpierać je, ale delikatna szyja kobiet musi być chroniona.

Według innej wersji takie pierścienie służyły do ​​identyfikacji kobiet z plemieniem. Faktem jest, że w tym regionie kwitły kradzieże dziewcząt przez sąsiednie ludy, a dzięki tym pierścieniom i wydłużonym szyjom można je rozpoznać i odnaleźć.   W końcu pierścieni nie można usunąć bez specjalnych umiejętności i narzędzi

zdjecieWedług lekarzy noszenie zwykłych spirali nie wpływa negatywnie na zdrowie kobiet. Ale czasami spirale są specjalnie wykonane zbyt wysoko a to niestety już stanowi ogromny dyskomfort i przeszkodę w wykonywaniu nawet podstawowych obowiązków. Usunięcie zaś pierścieni przy zbyt wydłużonej szyi może spowodować złamanie jej i wielkie kalectwo.

Dzisiaj, już na szczęście, nie wszystkie kobiety Padaung chcą nosić pierścionki, które były im nałożone w dzieciństwie. Ale w niektórych wioskach w Tajlandii zwyczaj noszenia pierścionków jest uważany nie tylko za znak piękna, ale także za wygodny sposób zarabiania pieniędzy.. Turyści, którzy przyjeżdżają do miejscowości Padaung, chętnie kupują pamiątki i ubrania, a także robią sobie zdjęcia z niesamowitymi kobietami o długich szyjach.

Józef ŁąckiKomentarze (0)

Napisz komentarz

Tytuł Twojego komentarza
Twoje Imię lub Pseudonim
Twój email
Twój Komentarz
Wpisz tekst po prawej
Jeśli Twój komentarz nie pojawi się od razu po wysłaniu, to znaczy, że został skierowany do moderacji i najprawdopodobniej pojawi się w najbliższym czasie. Przepraszamy za utrudnienie. Pamiętaj, że wszelką ewentualną odpowiedzialność za zamieszczone komentarze biorą ich autorzy. REGULAMIN KOMENTARZY