Bochenia
Bochenia » Na Linii Czasu » 2016 » Październik » Wojenne Instrukcje i nauki mistrza Sun Tzu sprzed 2500 lat

Wojenne Instrukcje i nauki mistrza Sun Tzu sprzed 2500 lat

Wojenne Instrukcje i nauki mistrza Sun Tzu sprzed 2500 lat Gdyby wynik wojny można było przewidzieć, żadnych by nie było.

linia

zdjecieSun Tzu żył w Chinach w królestwie Wu ok. V w. p.n.e. Był wybitnym generałem, a także jednym z największych myślicieli Dalekiego Wschodu. Przede wszystkim znany jest jako autor dzieła „Sztuka wojny” (孙子兵法),zbioru zasad, taktyki i strategii wojennej.
Najwyższym osiągnięciem, zdaniem Sun Tzu, jest pokonanie wroga bez walki. Jeśli ta sztuka się nie powiedzie, zostajemy wciągnięci w wojnę. Jednakże trzynaście
rozdziałów „Sztuki wojny” mówi o tym, że wszystko jest lepsze od wojny. Także to, co jest machiaweliczne, choćby najgorsze, jest lepsze od najwyższego zła jakim jest zawsze wojna.

Gdy czyta się starożytne wytyczne słynnego stratega Sun Tzu odnośnie prowadzenia wojny i polityki na podbijanych terytoriach, to można dojść do wniosku, że większość tamtych uniwersalnych porad, ludzie rządzący nami wdrażają praktycznie cały czas. Warto sobie je przyswoić i zastanowić się nad konsekwencjami ich stosowania przeciwko nam.
Sun Tzu Chiński przekazał kodeks następnym pokoleniom jak skutecznie osłabić, uczynić poddanym, aż w końcu zniszczyć państwo nad którym chce mieć się władze. Kodeks ten do dziś jest stosowany przez USA, Rosję i inne kraje które prowadzą agresywną politykę w stosunku do innych państw.

zdjeciePierwsze informacje o „Sztuce wojny” dotarły do Europy krótko przed wybuchem Rewolucji Francuskiej, w postaci streszczenia przetłumaczonego przez francuskiego jezuitę, ojca J. J. M. Amiot. W późniejszych czasach, aż po dziś dzień „Sztuka wojny” doczekała się wielu przekładów, w tym również w odniesieniu do nowoczesnych praktyk konkurencyjnych, ekonomii, zarządzania itp.
W Stanach Zjednoczonych „Sztuka wojny” była już szeroko znana w latach 1970, dziś również wykłada się jej zasady na amerykańskich uczelniach wojskowych. Doczekała się odniesienia w stosunku do biznesu, sportu, dyplomacji i życia osobistego. Sun Tzu jest dziś chyba najczęściej cytowaną chińską osobistością na świecie.

Instrukcje i nauki mistrza Sun Tzu sprzed 2500 lat.

1. Niszczcie wszystko, co w kraju wroga najlepsze i zabierajcie surowce i owoce pracy. Czyńcie ludzi biednymi i zostawiajcie ich w poczuciu zadłużenia. Odbierajcie im radość, indywidualność, wartość i celowość ich pracy.
2. Ośmieszajcie jego bogów, wiarę, szargajcie tradycję i obrzędy, umniejszajcie znaczenie świąt państwowych. Łamcie ducha i autorytet przewodników duchowych, nauczycieli i kapłanów, odbierzcie im wiarygodność. Podrywajcie ich dobre imię. I w odpowiednim momencie rzućcie ich na pastwę pogardy rodaków. Zamiast prawdziwym nauczycielom, dawajcie pierwszeństwo fałszywym prorokom i łasym na dobra materialne zręcznym mówcom, którzy zgrabnie użyją wypaczonych nauk, by zwodzić, odwodzić od wiary i ograbiać naród.
3. Pomniejszajcie autorytet sprawujących władzę, wmieszajcie ich w ciemne interesy i sprowadźcie na nich hańbę i odrazę społeczeństwa.
4. Wszczynajcie kłótnie i siejcie niezgodę w narodzie.
5. Buntujcie młodych przeciw starym i starych przeciw młodym. Wmawiajcie im brak poszanowania wartości i doświadczeń starszego / młodszego pokolenia, uczcie powtarzać „za moich czasów”, „a co ty możesz wiedzieć”, „ty się na niczym nie znasz”.
ksazka6. Utrudniajcie działalność władz i urzędów. Wprowadźcie jak największą i niesprawiedliwą biurokrację, utrudniającą zrozumienie praw, podkreślającą obowiązki i kary, wprowadźcie opłaty, znaki, pieczęcie, poświadczenia i wszelkich ekspertów, by opóźniać inicjatywy, decyzje i działania ludzi; powtarzajcie, że to dla ich dobra, bezpieczeństwa i po to, by wszystko odbywało się uczciwie i rzetelnie.
7. Miejcie wszędzie swych szpiegów, agentów i zręcznych agitatorów. Podżegajcie do nienawiści. Odbierajcie prawa i znaczenie rodzinie – podważajcie jej status w imię wolności i poprawności politycznej wobec wszystkich grup. Jednocześnie – obiecując prawa mniejszościom – nie nadawajcie ich. To podsyci konflikty, wzajemne oskarżenia i niechęć.
8. Nie odrzucajcie współpracy najgorszych kreatur. Wynoście ich na piedestały i okrzyknijcie zbawcami narodu.
9. Nie szczędźcie też:
- zwodniczych obietnic,
- ofert pieniędzy – rzadko spełnionych i w minimalnym zakresie – tyle, by zyskać wiarygodność,
- pochlebstw i fałszywych pochwał,
- przekupnych podarków, lecz wbrew pozorom mało wartościowych. Nie żałujcie pieniędzy, bo pieniądz w ten sposób wydany, zwróci się stokrotnie.
10. Osłabiajcie, gdzie tylko możliwe rozwój sił zbrojnych przeciwnika. Odbierzcie broń, umiejętność samoobrony i sztuk walki – wmawiając, że ich ochronicie. Jeśli dowódca jest zawzięty i skłonny do gniewu, obrażajcie go i doprowadźcie do wściekłości, aż zirytowany i zmieszany ruszy na was bez planu i lekkomyślnie.

Dokonując oceny powyższych instrukcji z przerażeniem zauważam, że o ile techniczny postęp ludzkości od czasu Sun Tsu osiągnął szczyty Himalajów, o tyle postęp moralny i duchowy, jeśli nie cofnął się, to na pewno stoi w miejscu.

Józef ŁąckiKomentarze (1)

Wojenne Instrukcje i nauki mistrza Sun Tzu sprzed 2500 lat - Nowa niewola na własne życzenie

Napisane przez Teofil, 6 October 2016
Akurat na czasie napisał pan ten artykuł o sposobach aneksji innych państw bez uciekania się do wojny. Kto uważnie śledzi wydarzenia polityczno-gospodarcze to od razu powinien w nich dostrzec wyraźny sygnał takich knowań w stosunku do UE a zarazem dla Polski w przypadku podpisania umowy o wolnym handlu z Kanadą i USA tzw. CETA i TTIP. Oznacza to, że Polska straci realną moc przeciwstawiania się naporowi amerykańskich i kanadyjskich korporacji. W efekcie nasz kraj zostanie zalany żywnością i nasionami GMO, a lobbing farmeceutyczno-szczepionkowy zyska nowe środki obrony zarówno przed konsekwencjami szkodliwości, jak i przed ograniczeniem dystrybucji kontrowersyjnych produktów. Umowy TTIP i CETA posiadają wbudowany mechanizm ICS, dzięki któremu firma będzie mogła wnieść pozew przeciw państwu, które w jakikolwiek sposób ogranicza jej interesy . Cóż więcej można dodać- koniec własnego rolnictwa, własnych produktów przemysłowych, czyli nowa władza korporacji amerykańskich zupełnie dobrowolna niewola, bez wojny i krzyku.
 

Napisz komentarz

Tytuł Twojego komentarza
Twoje Imię lub Pseudonim
Twój email
Twój Komentarz
Wpisz tekst po prawej
Jeśli Twój komentarz nie pojawi się od razu po wysłaniu, to znaczy, że został skierowany do moderacji i najprawdopodobniej pojawi się w najbliższym czasie. Przepraszamy za utrudnienie. Pamiętaj, że wszelką ewentualną odpowiedzialność za zamieszczone komentarze biorą ich autorzy. REGULAMIN KOMENTARZY