Bochenia
Bochenia » Na Linii Czasu » 2013 » Czerwiec » Przyszłość przez projektowanie (Future by designe)

Przyszłość przez projektowanie (Future by designe)

Przyszłość przez projektowanie (Future by designe) Zawsze trzeba podejmować ryzyko. Tylko wtedy uda nam się pojąć, jak wielkim cudem jest życie

linia

mozgObserwując współczesny świat, jego gwałtowne zawirowania, galopujący kryzys, postępującą pauperyzację poszczególnych narodów, najczęściej popadamy w przygnębienie nie widząc światła w niekończącym się tunelu na śliskiej drodze do wątpliwych celów. Jeśli zatem pojawiają się wizjonerzy niesamowitych przemian, z głębokim, wszechstronnym spojrzeniem na nowe, radykalne i przyjazne człowiekowi przeobrażenia, chwytamy oddech ze wstępującą nadzieją na inny lepszy świat. Takim wizjonerem, futurologiem niekończących się pomysłów, genialnych projektów, już wdrażanych  przez niego i przemysł w praktyce, bądź setek propozycji dla zainteresowanych, opracowanych w najmniejszych detalach projektowych, popartych działającymi modelami jest Jacque Fresco.
logo
Fresco
to wszechstronny naukowiec, samouk o geniuszu na niespotykana skalę, od techniki, matematyki, poprzez nauki przyrodnicze do najgłębiej pojmowanej myśli humanistycznej. Umysł na skalę Leonarda da Vinci o rzadko spotykanej synergii geniuszu lewej i prawej półkuli mózgowej, teoretyk i praktyk, geniusz i ciągły uczeń. Ten staruszek, obecnie w wieku 96 lat, zadziwia witalnością i bystrością umysłu, krok po kroku pokazując możliwości naprawy świata nie tylko od strony technicznej, ale natychmiastowej zmiany w sferze nauczania, wychowania, kultury i ekonomii dając gotowe, głęboko przemyślane, choć bardzo radykalne recepty.
Studiując dogłębnie jego propozycje, uważny czytelnik zdaje się przyznawać mu rację, świadom totalnej katastrofy w przypadku grzechu zaniechania proponowanych przemian.

Prawdziwy „Rząd Świata” to jego zasoby naturalne, wszystkie surowce, wszelkie postaci energii, które należą do każdego obywatela, bez względu na narodowość, rasę, przynależność. Wszyscy przynależymy, zdaniem Fresco, do jednej rasy-społeczeństwa obywatelskiego z jednakowymi prawami do wspólnych zasobów. Pieniądz nie może być miernikiem podziału świata na biednych i bogatych, gdzie biedni to blisko 95% społeczeństwa.

logoWładza, polityka i religia zdaniem Fresco musi ustąpić miejsca nauce, daleko pojętym prawom Natury i genialnie rozwijającej się technologii. System wolnorynkowy to już przeżytek, który jest motorem bogacenia jednostek a ubożenia większości. Biedni stają się coraz biedniejsi, bogaci jeszcze bogatsi co w konsekwencji rodzi frustracje, wojny lokalne i światowe. Alternatywne Centra Zasobów niczym biblioteki będą w centralnym mózgu komputera analizować potrzeby każdego z obywateli.

Motywacja przez pieniądz musi ustąpić miejsca twórczej stronie człowieka na każdej płaszczyźnie jego możliwości i talentów. To nowy system kształcenia i wychowania pozbawiony wrogiej rywalizacji musi ukształtować ludzi z poczuciem wewnętrznego potencjału doskonałości i w procesie wychowania odkrywania swoich predyspozycji. Człowiek ma takie wybory jakie narzuca mu kultura, religia, warunki życia. Tutaj Fresco okazuje się być doskonałym wychowawcą i wnikliwym obserwatorem życia.

mozgCzy tego chcemy czy nie, Natura stanie się dyktaturą, wskazując nam drogę nowych rozwiązań w budownictwie, przemyśle, medycynie i daleko pojętej duchowej stronie życia. Właściwie zrozumiana Przyroda, swoją mądrością kieruje nas do idealnych rozwiązań mieszczących się w kluczu Świętej Geometrii.

W paru zdaniach nie sposób przedstawić pomysłu Fresco znanego logopowszechnie jako „Projekt Venus”. Jego realizacja, o ile wchodziłaby w rachubę, uwarunkowana jest setkami ograniczeń, wrogich postaw decydenckich, inercją myślenia i pozornej wygody życia, ale jego rozpowszechnianie samo w sobie zaraża wielkim optymizmem. Pogłębia w nas zmysł poszukiwaczy lepszych rozwiązań i nadziei na inne, sprawiedliwe i spełnione życie w odkrywaniu szeroko rozumianej istoty ludzkiej jej twórczego geniuszu demiurga w poczuciu swojej godności i wartości.Komentarze (1)

Przyszłość przez projektowanie (Future by designe) - Future by design

Napisane przez Edgar, 30 June 2013
Piękno człowieka to jego twórczość w dowolnej dziedzinie wiedzy. Fenomenalni ludzie sięgają wielu dziedzin przejawów ludzkiego życia. Geniusz widzi całość. Czy Fresco jest takim geniuszem? Historia oceni to o ile jego wizje zaakceptuje świat. Osobiście sądzę, że jego wizje są zbyt prekursorskie, by mogły być wprowadzane w życie, choć w niektórych dziedzinach już są realizowane.
 

Napisz komentarz

Tytuł Twojego komentarza
Twoje Imię lub Pseudonim
Twój email
Twój Komentarz
Wpisz tekst po prawej
Jeśli Twój komentarz nie pojawi się od razu po wysłaniu, to znaczy, że został skierowany do moderacji i najprawdopodobniej pojawi się w najbliższym czasie. Przepraszamy za utrudnienie. Pamiętaj, że wszelką ewentualną odpowiedzialność za zamieszczone komentarze biorą ich autorzy. REGULAMIN KOMENTARZY