Bochenia
Bochenia » Blogi » Danuta Perier-Berska

Danuta Perier-Berska

Autorka licznych wierszy, opowiadań, tekstów do piosenek, malarka (ikony). Zrzeszona w Związku Literatów Polskich

linia

Krakowianka od urodzenia. Kocha Kraków, ale lubi od czasu do czasu poromansować z Paryżem. W poezji ceni sobie prawdę, piękno i dobro. Zrzeszona w Związku Literatów Polskich. W latach 2006 – 2011 pełniła funkcje najpierw, członka zarządu, a od 2007 r. -sekretarza oddziału oraz opiekuna koła młodych, którego działalność udało się jej wznowić po długiej przerwie. Była jedną z inicjatorek stworzenia strony internetowej krakowskiego oddziału, którą prowadziła do chwili rezygnacji z pełnionych funkcji na ostatnim Walnym Zebraniu Zarządu w styczniu 2011 r.

Debiutowała w „Dzienniku Polskim” w 1999 r. Publikowała swoje utwory w licznych almanachach poezji, takich jak Krakowska Noc Poetów, Każdy rodzi się poetą, Pożegnanie Lata Pisarzy i Artystów, Almanach Formacji Artystycznej Szesnaście, Antologia poetycka “Podgórskie klimaty”, Bronowicki Karnawał Literacki, Almanach Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej, Warszawskiej Jesieni Poezji oraz Międzynarodowy Listopad Poetycki, Literat Krakowski zeszyt 2, w którym zadebiutowała swoimi opowiadaniami „Stary anioł”, „Uśmiech”,”Zbędna fotografia”. Od ponad dziesięciu lat jej wiersze wydawane są w Almanachu Poezji Religijnej w Ludźmierzu, tam w roku 2000 otrzymała Wyróżnienie w Kategorii Języka Literackiego. Jej wiersze, mini opowiadania oraz recenzje tomików, drukowane są m. in. w „Gazecie Kulturalnej”, „Dworzaninie”, „Kurierze Dzielnicy XI”, jak również w kanadyjskiej prasie polonijnej “Polonez” oraz w Antologii Poezji Emigrantów tom VIII. Zdobywczyni nagród i wyróżnień w konkursach w kraju i za granicą. Jej wybór wierszy został przetłumaczony na język esperanto i wydany w tomiku Matenmango sur Venuso /kaj aliaj versajoj, a  nowe tłumaczenie - rok 2012 na język czeski opublikowała  Vère Kopeckà w tomach: PÀTÝ ROZMÈR POEZIE. Listovànì verŝi mŷch pràtel i UPROSTŘED. Sbornik poezie pro nàctiletè. O poezji Danuty Perier-Berskiej został napisany projekt przez uczennicę Liceum Ogólnokształcącego w Strzelcach Krajeńskich.

Autorka tekstów do piosenek śpiewanych przez Niezależną Grupę Teatralną “PORFIRION”, do których melodie komponuje Grażyna Łapuszek.                                                                                                                                                                                                                                   
Uczęszczała  na warsztaty pisania ikon do Pałacu  Biskupa  Erazma Ciołka w Krakowie, które prowadzi  artysta plastyk  Anna Krisanti.  Malarka należąca do Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej.                                                                                               

Autorka tomów poetyckich:
• 2000 - Słonecznikowa miłość
• 2004 - Ogolona twarz mężczyzny
• 2005 - Dla Ciebie zostałam czarownicą
• 2006 - Niebo we włosach
• 2007 - Śniadanie na Wenus
• 2008 - Śniadanie na Wenus (polsko – esperancki)
• 2008 - Jej skrzydła - kroniki poetyckie nr 3 wiersze z lat (2000 – 2007)