Bochenia
Bochenia » Sacrum i profanum » 2015 » Listopad » Religia, która przeniosła się z serc na usta.

Religia, która przeniosła się z serc na usta.

 Religia, która przeniosła się z serc na usta. Czyż nie jest dziwne, że ludzie tak chętnie walczą o religię, a tak niechętnie żyją zgodnie z jej przepisami - Lichtenberg

linia

Już w starożytności  znane było powiedzenie Repetitio est mater studiorum czyli powtarzanie jest matką wiedzy a więc matką, która  powinna ostrzegać nas przed, choćby raz popełnionym błędem, przywoływać do rozsądku, uczyć logicznego myślenia, by nowy wybór był optymalny w kryteriach powszechnie przyjętej akceptacji. Z każdym rokiem powinniśmy być lepszym społeczeństwem, miłującym pokój, zdrowy rozsądek, wzajemnie szanującymi poglądy innych, pełni tolerancji i miłości dla naszych bliźnich a tym samym do własnej Ojczyzny.

Podejrzewam, że taki ideał społeczny jest marzeniem większości a może nawet wszystkich obywateli, wszakże pod jednym warunkiem. To właśnie my najlepiej wiemy jakie ma być to społeczeństwo, jakie ma osiągnąć cele i jak ma nas słuchać we wszystkim co tylko nam zostało „objawione”.  To nawet nie ważne są wówczas nasze przekonania, tylko modny trend, spojrzenie wodzów, dostosowanie do interpretacji nie zawsze mądrze rozumianego światopoglądu.

Czy zatem historia nic nas nie nauczyła? A może uczyliśmy się fałszywej historii, gdyż jak głosi inna mądrość zafałszowana historia jest matką fałszywej polityki?
Czyż ta prawdziwa, niezakłamana historia nie nauczyła nas, że największe zbrodnie ludzkości były popełnione przez tych, którzy afiszowali się, że robią to w imię Boga, Jego woli i miłości do nas?
Czyż nie w  imię tych ideałów dziesiątki a nawet setki nawiedzonych, jak choćby w czasie szalejącej inkwizycji, w niewyobrażalnie okrutny sposób torturowało nawet już podejrzanych o inny sposób widzenia świata? A czy śmierć dziesiątków tysięcy Katarów, tak bardzo kochających na swój sposób swojego Mistrza Jezusa, ale nie po myśli ówczesnych przewodników duchowych  nie dotarła do oficjalnej historii? Albo czy nie przerażają nas wojujący w źle pojętej religijności Islamiści, którzy w swoim mniemaniu czynią wszystko zgodnie z wolą swojego boga?

Manifestacja swej fałszywej pobożności w celach manipulacji polityką, czy życiem społecznym budzi niesmak, gdyż zawsze nasuwa podejrzenie o hipokryzję.  To niestety  najłatwiejszy sposób, aby jednych nastawić wrogo przeciwko drugim. Hasło: „My jesteśmy tymi ze światła, a oni są tymi z ciemności” za każdym razem trafia na podatny grunt do ludzi, niestety tych najbiedniejszych, bo z małym doświadczeniem Boga.

Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Za prawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie."

Czyż nie  są aktualne również słowa  „Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi. Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji, /dokonujecie obmywania dzbanków i kubków. I wiele innych podobnych rzeczy czynicie/.”

Czyż te słowa samego Mistrza z Nazaretu są tak niezrozumiałe, że potrzeba jeszcze tworzyć nową ludzką wykładnie, by „maluczcy” to właściwie zrozumieli?
Chyba język Ewangelii na, który tak często się powołujemy, swoją uniwersalną prostotą pozwala właściwie ocenić szczerość kontaktu z Bogiem, tego osobistego i w życiu społecznym czy politycznym w myśl słów Jezusa: "Wasza mowa niech będzie: Tak, tak, nie, nie; a co nadto więcej, jest od Złego.” (Mt 5,33-37)Komentarze (1)

Religia, która przeniosła się z serc na usta. - współczesna religijność

Napisane przez Leopold, 15 November 2015
Bardzo ciekawy i trafny artykuł. W tych czasach samozwańczych autorytetów moralnych w polityce i życiu społecznym nie brakuje, ale serca ich są puste a zamiary nie zawsze czyste
 

Napisz komentarz

Tytuł Twojego komentarza
Twoje Imię lub Pseudonim
Twój email
Twój Komentarz
Wpisz tekst po prawej
Jeśli Twój komentarz nie pojawi się od razu po wysłaniu, to znaczy, że został skierowany do moderacji i najprawdopodobniej pojawi się w najbliższym czasie. Przepraszamy za utrudnienie. Pamiętaj, że wszelką ewentualną odpowiedzialność za zamieszczone komentarze biorą ich autorzy. REGULAMIN KOMENTARZY