Bochenia
Bochenia » Partnerstwo dla przyjaźni » 2012 » Sierpień » Bądź szczęśliwy!

Bądź szczęśliwy!

Bądź szczęśliwy! Większość ludzi ma tyle szczęścia, na ile sobie pozwoli - Abraham Lincoln

linia

O szczęściu

Są dwa szczęścia
:
Jedno małe – być szczęśliwym!
Drugie duże - uszczęśliwiać innych!

 
O naszym szczęściu nie decyduje to, co nam się w życiu przydarza, ale jak na to reagujemy. Jeden człowiek w utracie związku czy pracy widzi tragedię, a drugi dostrzega otwierające się możliwości.

Bycie szczęśliwym to być może jedno z największych wyzwań, jakie stawia przed nami życie. Bycie szczęśliwym wymaga od nas ogromnej determinacji, wytrwałości i samodyscypliny. Kilka lat temu podarowałam mojemu synowi kartkę z kalendarza INSTRUKCJE DO ŻYCIA, gdy po raz kolejny był nieszczęśliwy i smutny. Na niej było napisane:

szczescieNOTHING IS WORTH BEING UNHAPPY ABOUT.
NIC NIE JEST WARTE BY BYĆ Z TEGO POWODU NIESZCZĘŚLIWYM.

Zapamiętał to wydarzenie i kilka tygodni temu, kiedy wpadłam w mój ulubiony kanał nieszczęścia i krzywdy, Maciuś przytulił mnie mocno i szepnął: Nic nie jest warte by być z tego powodu nieszczęśliwą, pamiętasz mamo?  Mój stan natychmiast się zmienił – uśmiechnęłam się do niego promiennie z podziękowaniem za to przypomnienie. Jak dobrze jest mieć przy sobie kogoś mądrzejszego ode mnie, kto przypomni mi że to ja panuję nad moim szczęściem i umysłem, kiedy zapominam czego nauczam i rozpatruję bez końca czyjeś przykre słowa, kiedy zapominam że bycie szczęśliwą wymaga skupienia się na pozytywnych, dobrych myślach.
 
Jeśli któregoś dnia masz być szczęśliwy, czemu nie zaczniesz od dzisiaj?
 
ZAPAMIĘTAJ:
Pewien indyjski guru powiedział kiedyś swemu uczniowi fanatycznie poszukującemu szczęścia: „Zdradzę ci tajemnicę szczęścia. Jeżeli chcesz być szczęśliwy – BĄDŹ SZCZĘŚLIWY!”
 
Dzisiaj:
1. Postanów, że będziesz naprawdę szczęśliwy w życiu.
2. Zrozum, że szczęście jest decyzją, jest świadomym wyborem.
3. Zapytaj kilka szczęśliwych osób, jak im się udało osiągnąć szczęście.
4. Zdecyduj, że masz dość zawodów, samotności, biedy i ________ (tu wstaw jakiś „prześladujący” cię stan emocjonalny).
5. Postanów to zmienić. Wybierz coś innego.
W ręku trzymasz pędzel i farby. Najpierw malujesz raj, a potem do niego wchodzisz.
Kazantzakis
6. Uszczęśliw kogoś bezinteresownie: podaruj bukiet kwiatów czy wartościową książkę, przekop ogródek, umyj okna, obierz kartofle, daj swój czas, kup pączek z różanym nadzieniem od Bliklego...
JEŻELI CZEGOŚ BARDZO CHCESZ – TO NAJPIERW TO DAJ!!
 
Od dzisiaj:
1. Pamiętaj, że od twojego wyboru zależy, co widzisz, co myślisz i co słyszysz. Jedna osoba widzi filiżankę do połowy pustą, a druga do połowy pełną. Jedna osoba widzi piękny ogród za oknem, a druga brudną szybę.
2. Codziennie sobie przypominaj, że TO ŻYCIE TO JEST TO, że masz ograniczony czas i chcesz jak najlepiej go wykorzystać.
3. Codziennie potwierdzaj doskonałość wszechświata:

 NIECHAJ BĘDZIE POZDROWIONA DOSKONAŁOŚĆ WSZECHŚWIATA!!

4. Codziennie przypomnij sobie, że świat już jest piękny i nie trzeba go zmieniać. Możesz natomiast zmienić siebie.
5. Jeżeli dopadnie cię chandra – jak najszybciej znajdź sobie jakieś zajęcie. Zajmij się czymś przez 5 minut, inwestując całą swoją energię. Po tych pięciu minutach poczujesz się lepiej.
6. Wiedz, że najlepszym sposobem na polepszenie własnego samopoczucia jest zrobienie czegoś dla kogoś innego.
7. Jeżeli dopadnie cię pokusa bycia nieszczęśliwym przeczytaj poniższe słowa umierającego starca:
 
Gdybym jeszcze raz miał przeżyć moje życie, tym razem usiłowałbym popełniać więcej błędów. Nie starałbym się być taki doskonały. Więcej bym odpoczywał. Rozluźniałbym się, byłbym bardziej beztroski i wiele   spraw traktował poważniej. Byłbym bardziej szalony.
Wykorzystywałbym więcej szans, więcej bym podróżował, przewędrował więcej gór, przypłynął więcej rzek, odwiedził więcej nie znanych mi miejsc. Jadłbym więcej lodów, a mniej sałaty.

Miałbym więcej prawdziwych, a mniej wydumanych zmartwień!
Prawda jest taka, że byłem jednym z ludzi, którzy godzina za godziną, dzień za dniem, pędzili asekuracyjny tryb życia, roztropny i przemyślany. Och, gdybym znowu mógł przeżyć moje życie, delektowałbym się każdą chwilą.

Byłem jednym z tych, którzy nigdzie nie ruszają się bez termometru, termoforu, wody do płukania gardła, płaszcza przeciwdeszczowego i spadochronu. Gdybym miał jeszcze raz przeżyć moje życie, tym razem podróżowałbym z małym bagażem.

Gdybym miał jeszcze raz przeżyć życie, wiosną wyskakiwałbym boso z łóżka, a jesienią wstawał później, więcej bym jeździł na karuzeli, obejrzał więcej wschodów słońca i więcej bym się bawił z dziećmi. Gdybym miał przeżyć życie od nowa...
Ale nie przeżyję.
 

Poczytaj:
Andrew Matthews – Bądź szczęśliwy! (Wyd. Medium, 1996)

szczescieKomentarze (0)

Napisz komentarz

Tytuł Twojego komentarza
Twoje Imię lub Pseudonim
Twój email
Twój Komentarz
Wpisz tekst po prawej
Jeśli Twój komentarz nie pojawi się od razu po wysłaniu, to znaczy, że został skierowany do moderacji i najprawdopodobniej pojawi się w najbliższym czasie. Przepraszamy za utrudnienie. Pamiętaj, że wszelką ewentualną odpowiedzialność za zamieszczone komentarze biorą ich autorzy. REGULAMIN KOMENTARZY