Bochenia
Bochenia » Partnerstwo dla przyjaźni » 2012 » Listopad » Czym jest patriotyzm?

Czym jest patriotyzm?

Czym jest patriotyzm? Nie można być tak oślepionym przez patriotyzm, by nie widzieć rzeczywistości. Zło jest złem, obojętnie kto je wyrządza czy wypowiada - Malcolm X

linia

Od długiego czasu tak w mediach krajowych jak i polonijnych, wałkuje się temat patriotyzmu.

Jaką formę powinien on przybrać w realiach świata XXI wieku. To temat-rzeka, bo nieskończenie wiele można by o tym mówić i tematu nie zamknąć.

Ponieważ ostatnio i nas dosięgnął ten dylemat, więc postanowiłem co nieco o tym napisać.
Zaczęło się wszystko od przyjazdu na Antypody p.Kołakowskiego, czyli Patrioty z gitarą, jak zapowiadano jego recital w naszym mieście. Ja, ponieważ miałem wyznaczone w tym czasie inne spotkanie, nie wybierałem się na ten koncert, ale mój druh Zenek już od pewnego czasu szykował się na to wydarzenie. Sam grywa na gitarze, więc chciał skonfrontować swe umiejętności z rodakiem z kraju.
Zaraz na drugi dzień zapytałem Zenka o wrażenia z tego koncertu, a ten z marsową miną stwierdził, że... nie poszedł.

- Co się stało, dlaczego nie byłeś? – pytałem nieco zmartwiony.
- Aaa, zachciało mi się słuchać porannej audycji polskiej w której akurat był wywiad z gościem-patriotą. Okazało się, że on wcale tej Polski nie lubi.
- Jak to nie lubi?
- Kris, on co rusz wyrażał się bardzo obraźliwie o obecnym rządzie, per „banda Tuska”, o prezydencie i kraju też w bardzo ironicznym tonie. W ogóle dawał do zrozumienia, że jest prześladowany. Prowadzący wywiad zapytał go, czym przejawia się to prześladowanie w stosunku do jego osoby. Tu zaczął się wykręcać, że właściwie to da się żyć, ale... no i wydało się. Balladzista ma pretensje do obecnego rządu, że nie daje mu występować w olbrzymich salach koncertowych.
- Nie wiedziałem, że premier Tusk nowy pagart założył! – zauważyłem.
- Kris, to mania prześladowcza u niedocenionych. Od kiedy artysta niszowy występuje w wielkich amfiteatrach?! Opowiadał jeszcze takie historyjki, że mi się odechciało i na występ nie poszedłem – zakończył Zen.

No i tak od słowa do słowa doszliśmy do sedna, czyli - czym jest patriotyzm.
Ja będąc pod wrażeniem lektury autobiografii z młodych lat Artura Rubinsteina, przytoczyłem słowa wielkiego pianisty sprzed ponad wieku, kiedy Polska była jeszcze rozgrabiona, a on jak wiadomo był polskim Żydem, co w uszach wielu brzmi jak antonim patriotyzmu:
”...Kocham mój kraj rodzinny, ale jest to miłość, która nie ma nic wspólnego z nacjonalizmem czy szowinizmem. Z mojej opowieści wyniknie, jak małą część życia spędziłem w kraju. Ale wszystko co polskie, ma dla mnie nieodparty urok i często przyprawia mnie o nostalgię. Źródłem tego uroku może być coś, co nazwałbym autentycznością..." - dalej z zachwytem pisze o polskim krajobrazie, porach roku, przyrodzie i ludziach. Największy podziw wywołują u niego polscy chłopi. Następnie dla czytelników nie znających historii Polski podaje rys historyczny:
"Kraj w którym się urodziłem, obejmował zaledwie jedną trzecią terytorium Polski. Haniebne przymierze trzech szczwanych władców - pruskiego króla Fryderyka "Wielkiego", osławionej rosyjskiej carycy Katarzyny II, również przezywanej "Wielka", oraz cesarzowej Austrii Marii Teresy - podzieliło Polskę na trzy zabory”.
A dalej czytamy: „... Byłem bardzo podniecony, ujrzawszy po raz pierwszy prawdziwe barwy mego kraju rodzinnego."

Zenek natomiast wygrzebał wypowiedzi dwóch profesorów na temat szczególnie nas poruszający, a mianowicie – patriotyzmu na obczyźnie. Oddajmy głos prof. Adamowi Koseskiemu, rektorowi Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.
„Łatwo być patriotą z dala od kraju, nie dzieląc codziennych trudności, a swoje emocje opierając często na przebrzmiałych, pustych treściach. To nie powinien być frazes, którym się dowolnie obraca i którego się używa do wywierania nacisków politycznych. Twierdzenie, że patriotą może być tylko Polak katolik, jest nie do przyjęcia. Wielokulturowa Rzeczpospolita zostawiła nam przykłady patriotyzmu protestantów, Niemców, Żydów, i to nie tylko w czasie II wojny światowej, ale i wcześniej. Nie ma ludzi powołanych do noszenia patriotyzmu jak świętego ognia, zwłaszcza że patriotyzm sprawdza się w rozmaitych sytuacjach, heroicznych i codziennych.”
Z kolei prof. Henryk Chałupczak, historyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie tak to ujmuje:
„W skupiskach polskich za granicą, szczególnie w USA, występują głównie dwie odmiany patriotyzmu. Pierwszą nazwałbym patriotyzmem przegranych. Objawia się on w hałaśliwej i wybiórczej reakcji na rozwój wydarzeń w Polsce. Jest charakterystyczny dla osób, których emigracja była wyrazem niezgody na biedę, system społeczno-polityczny, brak perspektyw dla siebie i rodziny. To często ludzie, którym na obczyźnie nie towarzyszy poczucie spełnienia. Pozostają w polskim getcie, wykonują mało prestiżowe i nisko płatne prace, nie dane jest im poczucie sukcesu. Czują się jednak Polakami, a swoją polskość starają się wykrzyczeć. Tak rozumiany patriotyzm stymulują kampanie prezydenckie i parlamentarne w Polsce. W skupiskach polskich jest też rodzaj patriotyzmu, który nazwałbym patriotyzmem spełnionych. W nowej ojczyźnie koncentrują się oni na zdobyciu satysfakcjonującego miejsca w społeczeństwie, podnoszeniu kwalifikacji i awansach, przy jednoczesnym zachowaniu polskości i zainteresowania Polską. Są z niej dumni i cieszą się z jej sukcesów.”

Skąd my to znamy...? Czyż obydwaj nie mają wiele racji?

Krzysztof Deja

AustraliaKomentarze (3)

Czym jest patriotyzm? - Co jestr źródłem patriotyzmu?

Napisane przez Tadeo, 28 November 2012
Dokładnie tak jest, jak to widzi prof. Adami Koseski i prof. Henryk Chałupczak. Sprowadzając sprawę do sedna, można powiedzieć, że pozytywny patriotyzm wynika z miłości, w tym także do ojczyzny. Natomiast źródłem negatywnego patriotyzmu jest nienawiść do tego co obce.

qzcronMgpbvuCxwQ

Napisane przez Samir, 30 December 2012
Aleksandra mf3wi:O tak, niesamowity człowiek! Ogromnie inipsrujący! Mf3j ulubiony cytat: Jedynym sposobem aby robić wartościowe rzeczy, jest kochać to co robisz. ( ) Twf3j czas jest ograniczony. Nie zmarnuj go, żyjąc życiem kogoś innego. Miej odwagę podążać za głosem serca i intuicji. W jakiś sposf3b one już wiedzą, kim naprawdę chcesz być. Ludzie często nie myślą o tym, że kiedyś odejdą, ale zastanowienie się nad tym przez chwilę sprawia, że faktycznie chcemy robić rzeczy wyjątkowe i wartościowe.pozdrawiam!

Jaki patriotyzm?

Napisane przez Teofil, 29 December 2016
Bardzo mądra wykładnia patriotyzmu w wykładni naszego rodaka z Australii - Krisa Deja. Gdyby ci nasi rządzący, pożal się Boże patrioci, byli wstanie choć coś z tego zakumać, życie w Polsce byłoby cudowne. Niestety tacy ludzie muszą coś w życiu przejść, czegoś się za granicą nauczyć, zrozumieć świat, doświadczyć biedy i poniewierki i wówczas ocenią co to Ojczyzna, jak współżyć z innymi narodowościami, religiami, jak walczyć o praworządność i demokrację. Muszą zrozumieć, że w różnorodności poglądów, światopoglądów, ludzkiej twórczości jest zaczyn do twórczej, mądrej i sprawiedliwej Ojczyzny. Ojczyzna to nie jest jedna partia, na dodatek rządząca, sprawujący władzę to nie Misiewicze bez elementarnej wiedzy potrzebnej do kierowania tak skomplikowanym organem jakim jest państwo. Jak bardzo demoralizuje młodych taka droga nepotycznego awansu. Po co się uczyć, po co być uczciwym - taki przykład karier dla cwaniaków.
 

Napisz komentarz

Tytuł Twojego komentarza
Twoje Imię lub Pseudonim
Twój email
Twój Komentarz
Wpisz tekst po prawej
Jeśli Twój komentarz nie pojawi się od razu po wysłaniu, to znaczy, że został skierowany do moderacji i najprawdopodobniej pojawi się w najbliższym czasie. Przepraszamy za utrudnienie. Pamiętaj, że wszelką ewentualną odpowiedzialność za zamieszczone komentarze biorą ich autorzy. REGULAMIN KOMENTARZY