Bochenia
Bochenia » Partnerstwo dla przyjaźni » 2010 » Luty » Tłusty Czwartek w Mozambiku

Tłusty Czwartek w Mozambiku

Tłusty Czwartek w Mozambiku ?Powiedział Bartek, że dziś Tłusty Czwartek, a Bartkowa uwierzyła i mu pączków nasmażyła?, jak mówi staropolskie przysłowie, stanowiące motto dla tego dnia, wśród Polonii Mozambiku.

linia

Mimo, że grupa Polek i Polaków w Mozambiku jest nieliczna, ale aktywna i zrzeszona, intensywnie działa w myśl szerzenia dobrego imienia Polski, pod postacią Klubu Przyjaciół Polski (CPA – Clube da Polónia e Amigos ).
Tłusty Czwartek, to już kolejne wydarzenie w społecznosci

tlusty_czwartek polskiej w Maputo, po wielokrotnych spotkaniach zainaugurowanych Pierwszym Spotkaniem w 2010 r., które zaowocowało zmianą zarządu klubu,nastepnie wspólne niedzielne zwiedzanie Muzeum Historii Naturalnej z unikatową, jedyną na świecie kolekcją rozwoju płodowego słonia, jak i 11 lutego tegorocznego Tlystego Czwartku, chyląc czoła wielowiekowej polskiej tradycji

.Już w średniowieczu, ku woli celebrowania tego Tłustego Dnia; objadano się słoniną, boczkiem i mięsem, które suto zapijano wódką.
Tradycji stało sie zadoś? i na stole pojawily sie własnoręcznie wykonane przez Polki- cudotworczynie, jako że takich rarytasów w sklepach czy cukierniach brak, a produkty niezbyt sprzyjające polskiej kuchni, na syto zastawionym stole pojawiły sie pączki, faworki i ciasta. Oczywiście w przyjemnej atmosferze snuto opowiesci o pączkach, faworkach  zwanych również w niektórych regionach chrustami lub chruścikami i wspólnych przygotowaniach do Inauguracji Roku Chopinowskiego, który w Mozambiku wyznaczony został przez Polonię na dzień 19 lutego.

mozambikInauguracja zapowiada sie skromnie, jednak dla podkreślenia rangi Polonii Mozambiku, swoją obecnoś? potwierdzili już goście: z rzadu i przewodniczący stowarzyszeń różnych narodów działajacy w Maputo. Obecny będzie oczywicie Konsul Honorowy Polski w Mozambiku, który wspiera wysiłki Polonii w tego rodzaju przedsiewzieciach. Cała impreza będzie nasączona muzyką F.F. Chopina, gdzie zostanie przedstawiona biografia naszego znakomitego artysty, film, wiersze oraz konkursy dla dzieci.Na zakończenie Roku Chopinowskiego, który pzypada na grudzień b.r, są zaproszone znakomite polskie pianistki, a uświetnieniem obchodów będzie realizacja Dni Polskich w Mozambiku.

Ożywiając jeden z tłustoczwartkowych przesądów, który mówi o tym, że jeśli ktoś w Tłusty Czwartek nie zje ani jednego pączka - w dalszej czesci roku nie będzie mu się wiodło, bisiadnicy delektowali sie wspaniałymi pączkami, gdyż plany dla Polonii Mozmabiku są ambitne, a tom.in., miałoby zapewni? sukces ich realizacji.
bobo

Na tym spotkaniu, oprócz wspaniałej przyjacielskiej atmosfery charakterystycznej dla mozambijskiej „Polonijnej Rodziny z Korzeni Pochodzenia” zrodziło sie wiele wspaniałych pomysłow na ożywienie kreatywności CPA, a już w poniedziałek będzie realizowane kolejne spotkanie, zapoznanie z nowoprzybyłym Polakiem.
Dzieląc się z Państwem pączkiem i skromnymi poczynaniami Polonii Mozmabiku, życzymy samych sukcesów

Dorota A. MabjaiaKomentarze (0)

Napisz komentarz

Tytuł Twojego komentarza
Twoje Imię lub Pseudonim
Twój email
Twój Komentarz
Wpisz tekst po prawej
Jeśli Twój komentarz nie pojawi się od razu po wysłaniu, to znaczy, że został skierowany do moderacji i najprawdopodobniej pojawi się w najbliższym czasie. Przepraszamy za utrudnienie. Pamiętaj, że wszelką ewentualną odpowiedzialność za zamieszczone komentarze biorą ich autorzy. REGULAMIN KOMENTARZY