Bochenia
Bochenia » Ogłoszenia » Wolontariat » 2013 » Fair Trade (FT), czyli Sprawiedliwy Handel

Fair Trade (FT), czyli Sprawiedliwy Handel

logoSetki kobiet z Bangladeszu zginęło pod gruzami fabryki odzieży pracując przy produkcji "naszych" ubrań! Za kilka dni wielkie marki odzieżowe mogą podpisać umowę, która albo zagwarantuje bezpieczeństwo albo będzie jedynie kolejną przykrywką PR. Jeśli 1 mln z nas zmusi prezesa H&M oraz GAP do wsparcia umowy zapewniającej ochronę pracowników, reszta ruszy w jego ślady:

Wszyscy widzieliśmy przerażające zdjęcia setek niewinnych ofiar, które zginęły pod gruzami fabryk podczas produkcji naszej odzieży. W ciągu kilku dni moglibyśmy zmusić wielkie firmy odzieżowe by zapobiegły podobnym wypadkom w przyszłości.

To produkcja w banglijskich fabrykach pozwala firmom odzieżowym utrzymać tak wysokie zyski. Dwie z nich, w tym Calvin Klein, podpisały umowę w sprawie ochrony budynków i bezpieczeństwa pracowników. Inne, w tym Wal-Mart, wykręciły się podpisując marne alternatywy, będące jedynie przykrywką PR. Po ostatniej katastrofie jednak, na kolejnych spotkaniach kryzysowych rośnie presja na wypracowanie silnego ustawodawstwa, które zapewni rzeczywistą ochronę pracownikom fabryk.

Negocjacje zakończą się za kilka dni. H&M i GAP są najbardziej skłonne do podpisania nowych regulacji, ale by upewnić się, że nie wycofają się w ostatniej chwili, musimy wywrzeć presję na prezesach tych firm. Jeśli co najmniej milion z nas zwróci się do nich w bezpośredniej petycji, za pomocą mediów społecznościowych i naszych reklam, ich znajomi także usłyszą o tej sprawie. Prezesi zrozumieją, że dobre imię ich przedsiębiorstwa stoi pod wielkim znakiem zapytania. Banglijskich pracowników zmusza się do wytwarzania *naszej* odzieży w budynkach, które nie spełniają podstawowych wymogów bezpieczeństwa -- podpisz by zapewnić im ochronę i powiadom o tej kampanii znajomych:

http://www.avaaz.org/pl/gap_enough_fashion_victims_global/?bnBPybb&v=25321


Ostatnia tragedia w banglijskiej fabryce jest kolejną w tragicznej serii. W ciągu kilku lat, pożary i inne katastrofy pochłonęły tysiące ofiar i raniły wielu niewinnych pracowników. Rząd Bangladeszu ignoruje te przygnębiające statystyki, zezwalając dostawcom na cięcie kosztów produkcji tekstyliów. Wielkie firmy zapewniają, że prowadzą swoje własne, regularne kontrole, ale według pracowników audyty tych firm nie są wiarygodne.

Umowa wspierająca bezpieczeństwo pracowników wzywa do niezależnych kontroli, jawnych raportów dotyczących warunków pracy i obowiązkowych, regularnych napraw. Jej warunki mogą być egzekwowane również w kraju pochodzenia firmy! Cały czas nie wiadomo jeszcze, kim byli klienci fabryki, która zawaliła się tygodnie temu. Nie ma żadnych dowodów na to, że były to firmy H&M i GAP, ale pracownicy innych fabryk, które dostarczały swoje towary do sklepów H&M i GAP ginęli już wcześniej w Bangladeszu. Jeśli uda nam się ich przekonać, inne wielkie korporacje ruszą w ich ślady.

Wprowadzenie stabilniejszych regulaminów jest w zasięgu naszej ręki. Wezwijmy prezesów H&M i GAP do zajęcia silnego stanowiska w tej sprawie. Podpisz petycję i pomóż nam nagłośnić naszą kampanię -- jeśli uda nam się zebrać 1 mln podpisów, ruszymy z naszą kampanią reklamową, której nie sposób będzie przegapić:

http://www.avaaz.org/pl/gap_enough_fashion_victims_global/?bnBPybb&v=25321

Avaaz jednoczył się już wcześniej zwalczając chciwość wielkich korporacji i wspierając walkę o ochronę praw człowieka. W zeszłym roku, pomogliśmy 100 indyjskim pracownikom bezpiecznie wrócić do domu, po tym jak wielkie korporacje w Bahrajnie odmówiły im prawa wyjazdu. Teraz czas zawalczyć wspólnie o bezpieczeństwo dla pracowników fabryk.

Z nadzieją i determinacją,

Jamie, Jeremy, Alex, Ari, Diego, Marie, Maria-Paz, Ricken wraz z całym zespołem Avaaz

PS - Wiele naszych kampanii powstało z inicjatywy samych członków Avaaz! Napisz swoją petycję i zmieniaj świat na lepsze- na poziomie lokalnym, narodowym czy globalnym: http://www.avaaz.org/en/petition/start_a_petition/?bgMYedb& v=23917

WIĘCEJ INFORMACJI:

Bangladesz: Architekt:budynek był zaprojektowany jako biurowiec (Polska Times)
http://www.polskatimes.pl/artykul/885542,bangladesz-architekt-budynek-byl-zaprojektowany-jako,id,t.html

Bangladesz: 1 maja stał się dniem gniewu po tragedii w fabryce tekstyliów (PAP)
http://www.google.com/hostednews/epa/article/ALeqM5j1yHI1c3FtyrVIaDjiRfwWHUMyjQ?docId=13718166

My także jesteśmy odpowiedzialni za tragedię w Bangladeszu (Press Europ)
http://www.presseurop.eu/pl/content/article/3744511-my-takze-jestesmy-odpowiedzialni-za-tragedie-w-bangladeszu

Collapse renews calls for safety agreement (Wall Street Journal)
http://blogs.wsj.com/indiarealtime/2013/04/25/bangladesh-deaths-renew-calls-for-safety-agreement/

15 May deadline set for Bangladesh safety plan (Industriall)
http://www.industriall-union.org/15-may-deadline-set-for-bangladesh-safety-plan

Western companies feel pressure as toll rises in Bangladesh (NBC News)
http://www.nbcnews.com/business/western-companies-feel-pressure-toll-rises-bangladesh-6C9624611

Avoiding the fire next time (The Economist)
http://www.economist.com/news/business/21577078-after-dhaka-factory-collapse-foreign-clothing-firms-are-under-pressure-improve-working

Bangladeshi garment factory death toll rises as owner arrested on border (The Guardian)
http://www.guardian.co.uk/world/2013/apr/28/bangladesh-garment-factory-collapse-owner-held

Bangladesh factory safety under scrutiny after collapse (CBC)
http://www.cbc.ca/news/world/story/2013/04/26/bangladesh-factory-building-safety.html

Hazardous workplaces: Making the Bangladesh Garment Industry Safe (Report, Clean Clothes campaign)
http://www.cleanclothes.org/resources/publications/2012-11-hazardousworkplaces.pdf/view


Wspomóż Avaaz!
W naszej pracy polegamy całkowicie na wsparciu od osób prywatnych, nie przyjmujemy pomocy finansowej od rządów czy korporacji. Nasz oddany zespół upewnia się, że Twoja darowizna, nawet najmniejsza, zawędruje daleko.         WESPRZYJ