Bochenia
Bochenia » Nasze Zdrowie » 2013 » Kwiecień » Rewolucja w ochronie naszej planety

Rewolucja w ochronie naszej planety

Rewolucja w ochronie naszej planety Efektem ubocznym naszej cywilizacji jest zatruta ziemia i zniszczone zdrowie. Chorują ludzie, zwierzęta, rośliny. Skażone są żywność, powietrze, woda. Teraz mikroorganizmy pomogą nam uzdrowić planetę i nasze ciała. Wszystko dzięki odkryciu genialnego Japończyka.

linia

Energia gleby – energia ogrodu.

Ogrodnik

logoSpośród sposobów pracy z ogrodem opartych na praktycznej wiedzy i mądrości przyrodniczej, na niewątpliwą uwagę zasługuje metoda profesora Teruo Higi, wykładowcy nauk ogrodniczych na Uniwersytecie Rolniczym na Okinawie.
Traktuje ona o harmonii przestrzeni przyrodniczej z uwzględnieniem roli, jaką odgrywają najmniejsze formy życia -mikroorganizmy w przemianach warunkujących biologiczną równowagę i zdrowie.
Prowadząc doświadczenia nad wpływem bakterii na polepszenie żyzności gleby, T. Higa opracował kompletną formułę ( Efektywne Mikroorganizmy)[EM] do prac przy przywracaniu naturalnego balansu biologicznego dla ekosystemów i pojedynczych organizmów.
Pozostające w symbiozie, różne pod względem odżywiania szczepy mikroorganiczne wykazują niebywałe wprost cechy regeneracyjne. Ich dobroczynnego działania doświadczyli zmagający się z tragedią po Tsunami w 2005 roku jak i producenci kwiatów doniczkowych w Holandii.
Lekarstwo dla Ziemi, jakie proponuje ten bodaj najbardziej znany na świecie ogrodnik, jest niezwykłe: urzeka prostotą i zaskakuje mnogością zastosowań.

Higa prowokuje do rozważań nad przyszłością naszej planety w kontekście codziennych działań. Nie zawiesza głosu nad problemami głodujących w Afryce i potrafi pomóc pojedynczemu rolnikowi w uprawie mandarynek na zboczach Fuji a także...truskawek pod Lublinem.

Gleba

Potrzebne były tysiące lat wietrzenia i erozji skał oraz rozkładu materii organicznej z pomocą bakterii, grzybów i roztoczy, aby powstająca otulina mogła wydać i utrzymać pierwszą roślinę.
Dziś, ten żywy płaszcz jest mocno podniszczony działalnością człowieka.
Wszechobecna chemia wdarła się w każdy zakamarek naszego życia.
Weźmy przykład plantacji, na której nic nie chce rosnąć: karłowacieją krzewy czarnej porzeczki a w międzyrzędziach anemiczna jest nawet lebioda. Gleba w tym miejscu ma wzorcowe parametry nawozowe! Co się stało?
Tutaj przez nieprzemyślane zabiegi agrotechniczne wyjałowiono ziemię: stała się martwym podłożem pozbawionym mikroorganizmów i rzeszy innych żyjątek
Uprawa roślin bez poszanowania ziemi odbija się coraz wyraźniej na naszym zdrowiu.
Gleba, której energię czerpiemy idąc ogrodem czy też spożywając rośliny, jakie na niej wzrastają, potrzebuje naszej opieki. To organizm emanujący subtelne siły życiowe.
Użycza nam ich, jeżeli tylko sam nie choruje.

Praktyka

Sposobem na regenerację i opiekę nad glebą jest dostarczanie jej czynników życiotwórczych: organicznego budulca i mikroorganizmów odpowiedzialnych za jego transformację. Mnogość pożytecznej mikroflory wprawia w ruch cząsteczki ziemi powodując jej lepsze wibracje i napowietrzenie a ich ilościowa przewaga deklasuje chorobotwórcze jednostki. Fermentacyjna istota tych przemian gwarantuje dostarczanie roślinom antyutleniaczy, enzymów i innych esencji potrzebnych do zdrowego wzrostu.
Osobną kwestią jest terminarz i hierarchia poczynań ogrodniczych, że wspomnę o kalendarzu księżycowym, poplonach, sąsiedztwie roślin, uprawach współrzędnych i wielu innych działaniach łagodzących kanty naszej niefrasobliwej współpracy z przyrodą.

Ogród

Ogrody wyrastają z tradycji podziwiania i naśladowania natury. Wstępując do ogrodu zaczynamy myśleć praktycznie a zarazem i magicznie: melisa na suchym poletku pachnie jak nigdy dotąd – niech usnę dziś bez niepokoju...liście pomidorów lekko się skręciły i pożółkły od słońca –  trochę deszczu by się przydało...
Harmonijny ogród to nie tylko estetyczne uwielbienie dla kompozycji krajobrazu. Feng shui może pomóc w takim ćwiczeniu intuicji by zgranie z naturą było łatwiejsze dla definiowania np. użyteczności i piękna. Palenie ognia Agnihotry jest ożywczym i dyscyplinującym doświadczeniem wzmacniającym ducha miejsca i czasu.
Głęboka harmonia wypływa także z mądrze uprawianej ziemi. To organiczny fundament, bez którego dobrego funkcjonowania prace ogrodnicze tracą sens.
Ogrody w swej naturze są bardzo nietrwałe: kruszeją kamienne murki, woda wymywa dróżki,
rośliny wczoraj młode i malutkie –dzisiaj wielkie i wysłużone, powoli zamierają.
Dlatego ogród może być równocześnie synonimem konkretu i znikomości - jak poezja kraju skąd pochodzi Teruo Higa:

                                                           Krople rosy -
                                                           Czym lepiej obmyć
                                                           Pył świata.


Taka też jest praktyka zebrana w działania pod nazwą „technologii” EM – prosta, konkretna a jednocześnie odwołująca się do naszej wrażliwości.
Może dzięki niej łatwiej będzie odnaleźć własną ścieżkę w ogrodzie życia.

Jarosław JaglarzKomentarze (0)

Napisz komentarz

Tytuł Twojego komentarza
Twoje Imię lub Pseudonim
Twój email
Twój Komentarz
Wpisz tekst po prawej
Jeśli Twój komentarz nie pojawi się od razu po wysłaniu, to znaczy, że został skierowany do moderacji i najprawdopodobniej pojawi się w najbliższym czasie. Przepraszamy za utrudnienie. Pamiętaj, że wszelką ewentualną odpowiedzialność za zamieszczone komentarze biorą ich autorzy. REGULAMIN KOMENTARZY