Bochenia
Bochenia » Blogi » Leokadia Komaiszko » Listy z daleka również dla naukowców

Listy z daleka również dla naukowców

Wspomnienia są jak leśne echo. Im głośniej krzyczysz tym donośniejszy odzew.

linia

"Dziękuję za setny numer Listów z daleka, który jest dobrze opracowany i nasycony ludzkim ciepłem. Życzę, aby to pismo było dobrze postrzegane w wielu krajach na świecie. Jestem przekonana, że jest ono bardzo unikatowe i potrzebne nie tylko poszczególnym ludziom lecz też i naukowcom".

Serdecznie pozdrawiam.
Teresa DĘBEK z Australii.


Drodzy Przyjaciele,

Dzielę się z Państwem tą skromną acz ważną korespondencją, która właśnie wpadła do skrzynki redakcyjnej Lisrów z daleka.
Polecam Państwa większej uwadze nasze emigracyjne czasopismo wędrujące po świecie a wydawane w Belgii, w języku polskim. Potrzebni nam Państwo jesteście ze swoimi pomysłami, udziałem twórczym i szacunkiem, promocją oficjalną i natury prywatnej, a także oczywiście - energią materialną, wg której przecież wszystko na tym świecie funkcjonuje.

Z pozdrowieniami-
Leokadia Komaiszko
redaktorka naczelna Listów z daleka

 W  numerze:

     Numer 100

    ...Osiemnaście lat złożyło się na dzisiejszą edycję Listów z daleka. Przez osiemnaście lat zapisywaliśmy na łamach periodyku w poezji i prozie nasze emigracyjne doświadczenia, nawiązywaliśmy ze sobą bliższe relacje, podtrzymywaliśmy się na duchu, awansowaliśmy twórczo, wojażowaliśmy po świecie. (…) Połączyło nas umiłowanie przygody, innych światów i korespondencji, ukochanie polskiego słowa. Współautorami Listów z daleka stali się polscy twórcy z Afryki, Ameryki, Anglii, Austrii, Australii, Belgii, Brazylii, Danii, Francji, Hiszpanii i jej wysp, Holandii, Kanady, Litwy, Meksyku, Niemiec, Polski, Rosji, Szwajcarii, Szwecji, Włoch, a także akademicy i autorzy  z Polski zainteresowani tematem współczesnej polskiej migracji.
 
    Od początku naszego istnienia związali się z Listami z daleka, pozostając wiernymi ich idei: Teresa Dębek z Australii, Małgorzata Jedlecka z Włoch, Bogumiła Olaniecka z Hiszpanii, Maria Komaiszko, Kayn Leimin z Niemiec,  Ryszard Jędrzejczak z Belgii,  Jan Chłud, Iwona Startek, Halina Olszewska - z Polski,. Juliusz Wachowski z Austrii.
    
    W późniejszej fali, trwając, przyłączyli się do nas: Wacław Jędrzejczak, Teresa Podemska-Abt – oboje z Australii, Barbara Kukulska z Afryki Południowej, Józef Łącki, Danuta Mucha, Urszula Kowalska, Danuta Bartosz, Hanna Nowakowska, Barbara Dziatkiewicz-Pogoda, Lech Przychodzki z Polski, Jadwiga Podmostko z Litwy, Barbara Synoracki z Austrii.  Aleksander Suswiłło, Maria Schafhausen, Irena Moll – z Niemiec, Irena Liegenice z Łotwy, Elżbieta Gieysztor ze Szwecji. Nazwiska naszych korespondentów notujemy na pierwszej stronie; w rubryce Informacje dane są regularnie aktualizowane, a wgłębiając się w lekturę kolejnych wydań zauważymy artykuły, wiersze, ilustracje i rozważania innych nietuzinkowych osób, które z nami współpracują: dostrzegajmy ich, bowiem to także nasi polscy kreatorzy narracji Listów…, kolejni twórcy z Europy i świata.

    Listy z daleka, listy czytelników do nas, listy nasze do czytelników, ale to nie wszystko! Są jeszcze instytucje, organizacje i media wpływające na rozwój Listów z daleka. (…) - urywek artykułu wstępnego od Redakcji.

    Poza tym w numerze:
    
    Wędrówka ulicami Kowna śladami nie tylko Mickiewicza
– reportaż Iwony Danuty Startek … Bynajmniej nie był szczęśliwy dwudziestojednoletni poeta, gdy został skierowany do Kowna, dokąd przybył 8 września 1819 roku obejmując stanowisko nauczyciela w szkole powiatowej. W porównaniu z wielokulturowym, estetycznie wysmakowanym, naukowo rozwiniętym Wilnem, Kowno przedstawiało się jako zapyziałe prowincjonalne miasteczko...

    Człowiek i ptak
– opowiadanie Doroty Suder
    
    Za pracą do Anglików
– z dziennika polskich studentek

    Białystok – wioska na Syberii
– reportaż ks. Dariusza Stańczyka  ...Wszystko to działo się 220 km na północ od Tomska, ileż wzruszenia! Patrzyłem w ich oczy i serca, pogodzone z losem swych zesłanych rodzin, z drogą życia bez powrotu do Ojczyzny i widziałem, że jednak promieniowały naprawdę (w moim duchowym odczuciu)  nieukrywanym wielkim szczęściem...
 
    Konferencja w Liège „Poezja i nasze migracje”
    
    Gala w Brukseli  „Polak Roku w Belgii 2014”

    O szkoleniu młodzieży ze Wschodu - apel

    Obraz wyidealizowanej odległej Ojczyzny – zarys polskiego środowiska w Brazylii, autorstwa Leszka Wątróbskiego. … W Brazylii mieszka dziś od 850 tys. do 1,5 mln Brazylijczyków polskiego pochodzenia. Mamy więc tam do czynienia już z piątym i szóstym, a nawet siódmym pokoleniem emigrantów. Dziś ci ludzie nie żyją już w tak mocnych więzach ze swym starym krajem, jak ich ojcowie, dziadkowie czy pradziadkowie...

    Opiniami o poprzednich numerach Listów z daleka dzielą się : Jadwiga Hafner, Ryszard, Basia Synoracki, Alicja, Ziuta Jagielska-Dekret, Sabine Cheron, Wacław Jędrzejczak, Juliusz Wachowski, Barbara, Kayn Leimin, Elżbieta Gieysztor.
 
    Miłość ocalona przed światem – opowiadanie Andrzeja Chodackiego. Po całym tygodniu, gdy trudno już było grzbiet wyprostować od ciągłego poskramiania młotem i ogniem niepokornego żelaza, nadeszła wreszcie niedziela. Rodzina Dudków jak zawsze szykowała się do wyjazdu na mszę do odległego o pół godziny jazdy kościoła...

    Potrawy Poetów – tym razem dowiemy się co jadał Adam Mickiewicz na Litwie, a co na Emigracji.

    W dziale Poezja prezentujemy wiersze następujących autorów: Halina Ewa Olszewska, Karolina Kusek, Irena Moll, Juliusz Wachowski, Danuta Bartosz, Marta Nowosielska, Leokadia Komaiszko, Krzysztof Galas, Krystyna Podzimska.

Odlatując
    ze swoich pól i gniazd
    przekraczają horyzont
    nieznanej ziemi
 
   W walizkach
    poukładane zamiary
    album wspomnień
    Wiara
    w ufność losu
  
Serce bije dwutaktem
    wschodu i zachodu (…)

    - urywek wiersza Danuty Bartosz „Wędrowne ptaki znad rzeki Czerwonej do Wisły i Warty”

APELE numeru :

    Redakcja  przyjmuje zamówienia na roczniki Listów z daleka (ogólem mamy ich 18),  a także na poszczególne numery czasopisma. Mile widziane są zgłoszenia celem badań naukowych naszego periodyku oraz recenzji literackich i prasowych.

    Redakcja Listów z daleka udostępni praktyki dla młodzieży studiującej.
    
    Listy z daleka  szukają profesjonalnego i ambitnego promotora/menadżera.

Zapraszamy do lektury „Listów z daleka” nr 100 i zapraszamy do współpracy: [email protected]
                    WWW:   http://www.polonia.be/Listy-z-daleka/lzd.htm



Komentarze (1)

Listy z daleka również dla naukowców - Setny numer Lzd

Napisane przez Juliusz Mohuczy-Wachowski, 16 February 2015
18-cie lat minelo jak z bicza trzasnal. Osiemnascie lat pracy literackiej naszej Redaktor Naczelnej Pani Leokadii Komaiszko. To dzieki Jej zaangazawaniu, my Polacy rozsiani po calym swiecie, moglismy i mozemy nadal spotykac sie na "rzut oka " w pieriodyku Listy z daleka. To Ona dala nam szanse rozwinac nasze talenty literackie i stworzyla nowych poetow dla dalekiego kraju, czego ja jestem najlepszym przykladem. Ona stworzyla jeszcze jedna plaszczyzne laczaca Polonie na wszystkich kontynentach,dajac jej szanse za pomoca slowa dzielic sie wrazeniami, przezyciami i obrazami z najdalszych zakontkow Ziemi. Ten setny numer to dzielo stanowczej, wytrawalej, konsekwentnej w dzialaniu Pani Redaktor Naczelnej. Czesc Jej za ta wielka prace. Z powazaniem: Juliusz Mohuczy-Wachowski Austra
 

Napisz komentarz

Tytuł Twojego komentarza
Twoje Imię lub Pseudonim
Twój email
Twój Komentarz
Wpisz tekst po prawej
Jeśli Twój komentarz nie pojawi się od razu po wysłaniu, to znaczy, że został skierowany do moderacji i najprawdopodobniej pojawi się w najbliższym czasie. Przepraszamy za utrudnienie. Pamiętaj, że wszelką ewentualną odpowiedzialność za zamieszczone komentarze biorą ich autorzy. REGULAMIN KOMENTARZY