Bochenia
Bochenia » Blogi » Józef Łącki » 2009 » Rozważania przy shishy

Rozważania przy shishy

Siedzę sobie w "Shishy Palace" w uroczym towarzystwie młodych ludzi, studentów psychologii i niemal w medytacyjnej atmosferze coraz bardziej zagłębiam się w sobie.

jozefFolguję swym zmysłom upojony pięknem libańskiej muzyki, wciągam  aromaty pustynnych ambrozji shishy czyli fajki wodnej pod wytrawnym okiem wielkiego znawcy takich klimatów i animatora tej tradycji w Bochni, sympatycznego Pana Ahmada.

shisha
Zmieszane zapachy fajek niczym narkotyk wydobywają z naszych sfer podświadomych, zepchnięte gdzieś głęboko i dawno zapomniane tęsknoty duchowych pragnień, przekazanych nam poleceń i zadań na nasze nowe życie po przekroczeniu Bramy Czasu. Wszyscy w grupie jesteśmy zgodni co do tego, że nasze Dusze tęsknią za niespotykanym  na co dzień Pięknem, niczym nie uwarunkowaną Prawdą i bezkresną Miłością .

Czy przekraczając Bramę Czasu, w matrycy naszej podświadomości, odbiliśmy sobie na dalszą drogę życia Świat Idei za którym teraz pozostała tęsknota i ból niczym niezaspokojonych pragnień?

Dobrze jeśli ta matryca jest jeszcze wyraźna, czytelna i dopuszcza profana do swoich tajemnic, by nasycił się choć przez moment jej pełnią w medytacyjnym przebłysku i skonfrontował swoje drogi z wyrytymi ścieżkami w zapisanym modelu.

Jak żyć, co robić, czym wypełnić bezcenne chwile paru sekundowego drgnienia na bezkresnej Linii Czasu, by mądrze i bezbłędnie odczytać ten zapis?

Tak kiedyś przygotowane pytanie dla wielkiego guru w momencie jego ślubów milczenia przyniosło pisemną odpowiedź w postaci sześciu słów „Świadomość” „Świadomość” „Świadomość”  itd. Celem i sensem życia jest rozwój naszej Świadomości, ale Świadomości  par excellence w każdej dziedzinie i sytuacji życia. Świadomość to nie tylko wyuczona i mozolnie zdobywana przez całe życie wiedza, ale przede wszystkim nasza twórczość, przeżycia, miriady odczuć, zachowań, doświadczeń, częstokroć bolesne odczucia z przebytych bardzo ciężkich chorób, życiowych dramatów.

Są ludzie z którymi, bez względu na ich wykształcenie, można rozmawiać miesiącami. Fascynują swoją życiową mądrością, są dziecinnie ciekawi świata i otwarci na każdy pogląd. Są pełni życzliwości i oddania przy swej wrażliwej duszy, gdyż ich Świadomość jest wysoka, a swoje ścieżki życia upodobnili  do zapisanej matrycy ze świata Idei. Często mówimy o nich, że to stare Dusze, bo ich doświadczenie i zdobyta mądrość starczyłaby dla obdarowania kilku lub kilkunastu osób z przeciętnym życiorysem.

Jako przykład w naszej rozmowie przychodzi mi na myśl mój serdeczny kolega ze szkolnej ławy – Andrzej. W moim widzeniu świata to niezwykła Dusza o życiorysie tak wielkim jak i bolesnym, z życiem zawieszonym między niezwykle twórczą pracą a dziesiątkami operacji i bardzo poważnymi i licznymi chorobami. Jeśli można mówić o ekonomii życia jest jej niedoścignionym mistrzem. Ma zawsze czas na naukę ze wszystkimi jej praktycznymi nowinkami. Jako jeden z pierwszych od podstaw stwarzał własny biznes, by  nie być dla nikogo ciężarem, zabezpieczając  swoje potrzeby na obecne kalectwo. Świadom swoich dotkliwych fizycznych ograniczeń jest mimo to duszą towarzystwa o pogodzie ducha godnej wielkiego mistyka.

Naszą głęboką dyskusję od czasu do czasu przerywa swoim zniecierpliwieniem Pan Ahmad, gdyż jeszcze bariera językowa nie w pełni pozwala Mu wejść w głębię naszej wielopoziomowej dyskusji. Znając doświadczenia jego życia i kulturę duchową narodu z jakiego się wywodzi miałby wiele do powiedzenia ubogacając naszą Świadomość o nieznane nam meandry swojej cywilizacji, kultury, religii i stałby się nam jeszcze bliższy i bardziej przejrzysty we wspólnych relacjach.
Jednak niezaprzeczalnym faktem jest, że wspólnie wypalona shisha pomimo nawet językowych barier, wieku czy różnych życiowych doświadczeń pomogła nam znaleźć wspólny język – Język Miłości.Komentarze (1)

Rozważania przy shishy - Medytacja przy shishy

Napisane przez luki, 20 June 2009
No, no, nawet przy shishy można pomedytować i to z pożytkiem poszerzenia Świadomości. Miło się czyta i coś zawsze z tego pozostaje.
 

Napisz komentarz

Tytuł Twojego komentarza
Twoje Imię lub Pseudonim
Twój email
Twój Komentarz
Wpisz tekst po prawej
Jeśli Twój komentarz nie pojawi się od razu po wysłaniu, to znaczy, że został skierowany do moderacji i najprawdopodobniej pojawi się w najbliższym czasie. Przepraszamy za utrudnienie. Pamiętaj, że wszelką ewentualną odpowiedzialność za zamieszczone komentarze biorą ich autorzy. REGULAMIN KOMENTARZY