Bochenia
Bochenia » Blogi » Halszka Gryzło » 2009 » Matka dzieci Holocaustu?

Matka dzieci Holocaustu?

Matka? słowo, które kojarzy się przede wszystkim z miłością? Jak wielka może być ta miłość ? Od drobnych codziennych czynności i małych lub większych posług aż do ofiarowania własnego życia?

Mówiąc o Irenie Sendler słowo Matka nabiera niemalże mistycznego znaczenia. Trudno jest ogarnąć umysłem szlachetność i ofiarność do jakiej zdolna była Irena ratując z getta ponad 2500 żydowskich dzieci.
Obejrzałam niedawno film w reżyserii Johna Harrisona “The Courageous Heart of Irena Sendler” i nie mogłam uwierzyć, że przez tyle lat prawie nikt nie wiedział o bohaterstwie i poświeceniu Ireny Sendler.

Do niedawna historie ratowania żydowskich dzieci znała tylko grupa historyków zajmujących się Holocaustem. Mimo, że Irena Sendlerowa otrzymała kilka odznaczęń i tytułów, m.in. "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" a jej okupacyjna działalność opublikowano w książce, świat dowiedział się o jej heroizmie dopiero w 1999 roku. Stało się to za sprawą uczennic z okolic Kansas City, które znalazły w prasie informację o bohaterskiej Polce, ratującej podczas okupacji Żydowskie dzieci i postanowiły dowiedzieć sie więcej o tej, prawie nieznanej nikomu, kobiecie. Tak powstała sztuka „Życie w słoiku” (Life in a Jar), która jest obecnie grana dla różnych środowisk w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Dzięki dociekliwości niewielkiej grupy uczniów, świat poznał szlachetne i ofiarne serce siostry Jolanty, bo pod takim imieniem pamiętały ją uratowane dzieci.

Jak to się stało, że młoda zaledwie 30-letnia kobieta, zaangażowała się tak bezgranicznie w sprawę ratowania dzieci?
  Sendlerowa była zaledwie kilkuletnia dziewczynka, gdy zmarł jej ojciec, ale na zawsze zapamiętała jego słowa, że ludzi dzieli się na dobrych i złych, a rasa, religia, narodowość i pochodzenie społeczne – są bez znaczenia.
Irena wiedziała, że nie może ocalić wszystkich, ani nawet pomóc większości, postanowiła wiec zorganizować pomoc dla najsłabszych mieszkańców getta, dla dzieci.

Skąd tytuł  ”Życie w słoiku”…? Obok żydowskich imion i nazwisk dzieci, Irena notowała przybrane polskie nazwiska oraz dane o dalszym miejscu pobytu i rodzinach i ukrywała je w słoiku. W 1943 roku Sendlerowa została aresztowana, ale kartki z bezcennymi danymi o dzieciach nie dostały sie w ręce Gestapo. Ukryte w słoiku przetrwały wojnę pod jabłonką przy ulicy Lekarskiej 9 w Warszawie. Irenę przetrzymywano na Pawiaku przez ponad trzy miesiące, gdzie była przesłuchiwana i okrutnie torturowana. Uratowana cudem, dotrwała w ukryciu do końca wojny.
 
Jak to sie stało, że nikt przez tyle lat nie słyszał o bohaterce Irenie Sandler, że jej heroiczna pomoc Żydom nie została wcześniej ujawniona? Czy nikt o tym nie wiedział?
Uratowała przecież 2500 dzieci, które wychowywały sie w rodzinach, wśród ludzi, którzy znali ich przeszłość. Wiemy dobrze, że Irena nie była sama. Co wiemy o tych, którzy na równi z nią narażali swe życie każdego dnia, aby podąć dłoń potrzebującemu?

Ile jest jeszcze takich historii, których nie znamy? Czy możemy mięć nadzieje, ze ujrzą światło dzienne? Pozostało juz niewielu żyjących świadków z tamtego okresu. Czy mamy prawo zapomnieć o takich ludziach jak “Siostra Jolanta”?Komentarze (2)

Matka dzieci Holocaustu… - moje zdanie

Napisane przez Agnieszka, 22 November 2009
bardzo podoba mi się ta recenzja ;) mam 18 lat i interesuje mnie historia 2 wojny światowej, niewiele jest ludzi którzy tak naprawdę mają serce dla ludzi poległych podczas wojny,ale ja jestem osobą,która łatwo się wrusza. Gdy czytałam tą książkę nieraz miałam łzy w oczach, bardzo mnie wzruszyła i trudno mi ją streścić, ponieważ trzeba ją przeczytać żeby zrozumieć... nie jest łatwo ukazać uczucia po przeczytaniu książki dlatego bardzo zachęcam do jej przeczytania.... pozdrawiam serdecznie ;)

Bardzo Mi się podoba

Napisane przez Anett, 5 April 2011
Bardzo pięknie, treściwie napisana recenzja. Najważniejsze sprawy zostały przedstawione i poruszone. Bardzo Mi się podoba!
 

Napisz komentarz

Tytuł Twojego komentarza
Twoje Imię lub Pseudonim
Twój email
Twój Komentarz
Wpisz tekst po prawej
Jeśli Twój komentarz nie pojawi się od razu po wysłaniu, to znaczy, że został skierowany do moderacji i najprawdopodobniej pojawi się w najbliższym czasie. Przepraszamy za utrudnienie. Pamiętaj, że wszelką ewentualną odpowiedzialność za zamieszczone komentarze biorą ich autorzy. REGULAMIN KOMENTARZY