Bochenia
Bochenia » Blogi » Halszka Gryzło » 2009 » Atrakcje Edmonton

Atrakcje Edmonton

Przeglądając moje fotografie natknęłam się na kilka z ostatniego pobytu w jednym z najpiękniejszych miejsc w Edmonton. Postanowiłam więc co nieco przybliżyć to, jakże oryginalne, miejsce naszym Czytelnikom.

piramidy Muttart Konserwatorium to ogród botaniczny, znajdujący się w doline rzeki North Saskatchewan, naprzeciwko centrum Edmonton. Konserwatorium  jest własnością miasta Edmonton i nadzorowane jest przez Department Parków i Rekreacji.  Powstało z inicjatywy i dotacji  Gladys and Merrill Muttart a projektantem i architektem obiektu jest Piotr Hemingway.
wnetrze
Konserwatorium to oryginalna konstrukcja składająca sie z czterech ogromnych szklanych  piramid otaczających piątą, małą piramidę usytułowaną pośrodku. W trzech z nich znajduje sie roslinność z wszystkich kontynentow i stref klimatycznych. W czwartej piramidzie, Show Pavilion, roslinność wymieniana jest kilkakrotnie w ciagu calego roku i obejmuje głównie rośliny ornamentalne. Mała centralna piramida jest budynkiem administracyjnym. Dwie większe piramidy maja powierzc nalaweczcehmie 660 metrow kwadratowych a pozostale, mniejsze 440. Kazda z piramid poświęcona jest innej sferze klimatycznej:
Tropical Pavilion, jak nazwa wskazuje, posiada roslinność tropikalną m. in. palmy, figowce, orchidee.

Temperate Pavilion obejmuje roslinność klimatu umiarkowanego i sa tu rośliny z górskich terenow Azji, Australii a także południowych terenow Wielkich Jezior takie jak: eukaliptusy, trawy z pampasów a także rośliny rodzime dla kanadyjskiej Alberty.

Arid Pavilion mieści roślinność pustynną, gdzie na kamienistych, nieprzyjaznych zboczach znajdują sie kaktusy i jakże odmienna od pozostalych karłowata roslinność pustynna.

Obiekt Konserwatorium jest popularnym miejscem wystaw, imprez  i spotkań towarzyskich m.in. wesel.  Prowadzi sie tu programy edukacyjne, wystawy artystyczne, kursy m. in. hodowli  i pielegnacji roslin egzotycznych. W lokalnym sklepiku nabyć można różne rośliny, nasiona, oryginalne pamiątki, wydawnictwa tematycznie związane z obiektem a lokalna kawiarenka oferuje smaczną kawę i posiłek.
golab
Muttart Konserwatorium jest nieocenioną oaza dla mieszkańców Edmonton i turystów z całego świata szczególnie podczas długich, śnieżnych, albertańskich zim.
okazy

 

 

Jako polską ciekawostkę dodam, że na terenie obiektu umieszczona została stalowa konstrukcja Gołąb Pokoju dla uczczenia pobytu Papieża Jana Pawla II w Edmonton .
roza


 

 

 

 

 


zolty   grzybek

 

 

 Komentarze (2)

Atrakcje Edmonton - człowiek uczy się przez całe życie

Napisane przez Garnek \"sinklerr\", 18 June 2009
dziękuję za informację o tych wspaniałych jak się okazało po przeczytaniu piramidach i ich zawartości na fotce widać że są pokryte szkłem a to po to aby rośliny mogły wewnątrz wspaniale się rozwijać i Rzeszów pozdrawia Jasło

muttart

Napisane przez elunia, 3 July 2011
Dzisiaj bylam w tym miejscu. Rosliny sa tam pieknie utrzymywane i pielegnowane. Wydaje sie ze wnetrza 4 piramid to niewiele, ale okazuje sie ze mozna w nich wspaniale wyeksponowac charakter roslin z roznych stref klimatycznych.
 

Napisz komentarz

Tytuł Twojego komentarza
Twoje Imię lub Pseudonim
Twój email
Twój Komentarz
Wpisz tekst po prawej
Jeśli Twój komentarz nie pojawi się od razu po wysłaniu, to znaczy, że został skierowany do moderacji i najprawdopodobniej pojawi się w najbliższym czasie. Przepraszamy za utrudnienie. Pamiętaj, że wszelką ewentualną odpowiedzialność za zamieszczone komentarze biorą ich autorzy. REGULAMIN KOMENTARZY