Bochenia
Bochenia » Z pomocą innym » 2016 » Październik » Kreatywność warunkiem pozytywnych przemian

Kreatywność warunkiem pozytywnych przemian

Kreatywność warunkiem pozytywnych przemian Nie pytaj czego świat potrzebuje. Pytaj co czyni cię pełnym życia i rób to. Ponieważ tym czego świat potrzebuje są ludzie pełni życia - H.Thurman

linia

Kreatywność to nasze wyzwanie, droga do poszerzania świadomości, sposób realizowania swych pasji i celów, tych mniejszych lub większych zależnie od zaangażowania. Miarą wolności jest siła mocy naszej energii jaka wyzwala się w procesie kreatywności.

Nadchodziło Nowe Tysiąclecie, a z nim rodziły się wówczas nowe nadzieje, ambitne plany po długotrwałym okresie znienawidzonego systemu i tęsknoty za głębokim oddechem prawdziwej wolności. Świadomi praw i obowiązków rodzącego się wówczas Społeczeństwa Obywatelskiego, zdawaliśmy sobie sprawę, że wszyscy możemy coś zmienić i u siebie i wokół siebie, nawet nie koniecznie dużymi środkami finansowymi, lecz wielkim zaangażowaniem i innowacyjnym podejściem do nowych wyzwań. Braliśmy wówczas odważnie sprawy w swoje ręce, wypowiadając wojnę wszechobecnej inercji.  Kipiąca latami w nas, blokowana wcześniej energia, sięgała zadań spoza własnego podwórka. Wówczas to w małej grupie zapaleńców rzuciłem hasło założenia Wirtualnego Państwa Bochenia, nowej formy organizacyjnej, nie koniecznie wirtualnych możliwości w działaniu.

Wiązaliśmy nadzieję na szeroką współpracę z ciekawymi ludźmi niemal z całego świata, z którymi już wcześniej byliśmy w kontakcie, chcąc doprowadzić do szerszego, jak na owe czasy, wejścia w dobry biznes, wymianę kulturalną, sportową czy koleżeńską przyjaźń.

zdjecie

Państwo Wirtualne miało być inspiracją i zarazem pomocą w tym kierunku. Miał to być również Portal dla ludzi aktywnych, jako ich forum pomysłów na rozwój w szeroko pojętym aspekcie
Wirtualne Państwo Bochenia, bo taką nazwę przyjęliśmy, nawiązując do korzeni pierwotnej nazwy samej Bochni, szybko przybrała formę organizacji w strukturach kilku ministerstw wraz z wybieranymi ministrami i kanclerzem w mojej osobie. Pojawiła się dosyć, jak na owe czasy, rozbudowana strona internetowa z tematycznym zakresem działania poszczególnych ministerstw i personalnie odpowiedzialnych ministrów.  Z błogosławieństwem JM. Rektora AGH prof. dr hab. Ryszarda Tadeusiewicza, sprawującego patronat honorowy nad całym przedsięwzięciem, w poczuciu wielkiej odpowiedzialności za realizację nałożonych na siebie społecznych obowiązków, rozpoczęliśmy prace wzorując się na działalności realnego państwa.
zdjeciePierwszym znaczącym wydarzeniem, które odbiło się głośnym echem w środkach przekazu była bardzo ciekawa i udana konferencja naukowa z informatyki pod hasłem „Powszechna świadomość informatyczna warunkiem lepszego jutra” zorganizowana przy wsparciu finansowym prywatnej szkoły Ekonomiczno-Informatycznej w Bochni. Przybyło na nią wielu naukowców z krakowskich uczelni popularyzujących szeroko pojętą wiedzę informatyczną. Młodzież wszystkich szkół średnich Bochni, która tak licznie przybyła, ucztowała intelektualnie w tematyce, jeszcze jak na owe czasy, in statu nascendi.

W następnym roku konferencja naukowa z dziedziny Agroturystyki spopularyzowała w regionie nowy wówczas pomysł gospodarstw agroturystycznych. Wielką jej atrakcją było miejsce w bocheńskiej kopalni soli w przyjemnej regionalnej oprawie przy darmowym, suto zastawionym stole z lokalnymi potrawami. Prócz wiedzy merytorycznej przekazanej przez naukowców wyższych szkół ekonomicznych i turystyki, konferencja była również świetną reklamą Bocheńskiej Kopalni Soli.

Wychodząc naprzeciw ogromnym potrzebom pomocy ludziom starym, chorym i biednym powołany przez Wirtualne Państwo Bochenia Wolontariat zaangażował wielu młodych ludzi ze szkół średnich do pracy społecznej w szpitalu, DPS-ie oraz u indywidualnych osób niosąc pomoc, radość i zarazem wiarę w dobro człowieka. Uroczyście wręczane dyplomy, Państwa Wirtualnego Bochenia, honorowane przez szkoły z informacją na portalu dawały satysfakcję obu stronom. Między młodzieżą a beneficjentami jej pomocy rodziły się długotrwałe przyjaźnie, rodzinne odwiedziny a nawet obecności podopiecznych na weselnych przyjęciach wolontariuszy.

zdjecieRozwijające się sprawnie Państwo Wirtualne postanowiło wyjść również poza granicę Polski. Chcieliśmy zbliżyć naszej młodzieży inne kultury, zapoznać z ich dorobkiem cywilizacyjnym i materialnym. Pierwszym obywatelem naszego państwa, który mocno zaakcentował swoją działalność społeczna w Chinach był Maciek Koterba, nauczyciel języka angielskiego w tym kraju. Prowadzony przez niego wolontariat był prawdziwą kuźnią pomysłów wśród społeczności chińskich dzieci. Podczas urlopu w Polsce organizował na terenie kraju koncerty na działalność charytatywną.

zdjecieNiezwykle barwną, ciekawą i znaczącą postacią w promocji Bochenii był konsul honorowy Mozambiku dr Alberto Mabjaia (czyt. Mabdżaja), którego zaprosiłem do współpracy z naszym państwem. Nawiązany kontakt przerodził się w serdeczną przyjaźń i osobiste wizyty w naszym państwie i zarazem dłuższy pobyt w moim prywatnym domu. Kontakty z krakowskimi uczelniami nawiązane na konferencji informatycznej zaowocowały wykładami dr A. Mabjai na jednej z uczelni na temat Unii Afrykańskiej. Pan Alberto zarabiając na prowadzonym seminarium pozyskane środki wykorzystał między innymi na wiele ciekawych inicjatyw reklamujących Polskę w Mozambiku. Zebrane przez nas materiały o Polsce były później prezentowane przez 3 dni w głównym programie telewizji Mozambiku. Mieszkańcy tego kraju po raz pierwszy dowiedzieli się wówczas o istnieniu w Europie takiego kraju jak Polska. Pan Konsul zapraszany do szkół średnich w Bochni, w bardzo ciekawy sposób przedstawiał szerokie spojrzenie na Unię Afrykańską, 20-to letnią wojnę domową w Mozambiku i z tym związane własne dramatyczne przeżycia. Wiele odbytych wizyt u samorządowców, lokalnych biznesmenów, zaowocowało podpisaniem umowy o współpracy gospodarczej, która wprawdzie na mniejszą skalę, ale się rozwinęła. Po paru miesiącach przyjechali na praktykę zawodową do producenta wydelegowani przez Pana A. Mabjaię pracownicy-praktykanci.

zdjecieDużą sensację w owym czasie w bocheńskim środowisku szkolnym wzbudził brat Pana konsula, Jaimito (Żajmito), który zaproszony przez Państwo Wirtualne wstawił się punktualnie 1 października, jako słuchacz Policealnego Studium Ekonomiczno-Informatycznego w zawodzie informatyk. W bardzo intensywnym, indywidualnym kursie, po sześciu miesiącach nauki ukończył Studium z wynikiem bardzo dobrym. Zdobytą wiedzę wykorzystał we własnym rodzinnym biznesie w Maputo. Jaimito, sponsorowany z naszych prywatnych środków, mieszkając w moim domu uczestniczył we wszystkich możliwych atrakcjach kulturalnych i społecznych integrując się ze środowiskiem bocheńskim.

Z czasem granice naszego wirtualnego państwa otworzyły się dla wielu nowych obywateli z różnych krajów świata. Ich korespondenci zamieszczali swoje artykuły na naszym portalu a stąd informacje docierały do gazet polonijnych. Wiadomości o naszej działalności dotarły do TVP, skąd otrzymaliśmy zaproszenie od Pana Tadeusza Drozdy na program „Herbatka u Tadka

zdjecieIdea Wirtualnego Państwa Bochenia w swoim przesłaniu zawierała wiele elementów wychowawczych, inspirowała do praktycznego działania na rzecz realnego państwa, regionu i indywidualnego rozwoju człowieka, stwarzała wizję społeczeństwa obywatelskiego, które w owym czasie było jeszcze terra incognita. Dwie prace magisterskie wydane przez uczelnie pedagogiczne z zakresu twórczej idei Wirtualnego Państwa Bochenia potwierdziły potrzebę naszych działań dla nowo rodzącej się polskiej demokracji.
Niestety, brak jakiegokolwiek materialnego wsparcia zbyt nadwyrężył nasze środki finansowe, co fatalnie zakończyło naszą pracę. Stary serwer, na którym ustawiliśmy Wirtualne Państwo Bochenia padł bez jakiejkolwiek możliwości odtworzenia jego bogatej zawartości. Był to ostateczny cios dla naszej kilkuletniej, twórczej i owocnej pracy-przygody, który bez bitwy czy wojny pogrzebał nasze państwo.

Nie mogąc znieść zaistniałej pustki z braku kontaktu z Czytelnikami, korzystając z dotychczasowych doświadczeń, zbudowałem od podstaw nowy portal. Z pierwotnej nazwy Wirtualnego Państwa Bochenia zatrzymałem tylko nazwę  Bochenia. Nie jest to już zatem wirtualne państwo, a poruszana w nim tematyka zdecydowanie różni się od poprzedniej, koncentrując się na równie ważnej tematyce, bo dotyczących wewnętrznych potrzeb człowieka, rozwoju duchowego, szeroko pojętej świadomości, rozwiązywania problemów zdrowotnych itp.
Serdecznie zapraszam zainteresowanych do częstych odwiedzin i współpracy pod adres: www.bochenia.plKomentarze (1)

Kreatywność warunkiem pozytywnych przemian - Seminarium z Unii Afrykańskiej

Napisane przez Rafał, 18 January 2018
Pamiętam p. Mabjaję (Mabdżaję) jak odwiedził naszą uczelnię WSEI chyba z Kanclerzem WP Bochenia i prowadził tu seminarium z zakresu Unii Afrykańskiej. To była dla nas zupełnie nie znana informacja, gdyż cenzura zabraniała nam dostępu do wiedzy o wspaniałym człowieku, który zapewnił swoim obywatelom Libii najlepsze warunki do życia. W naszej propagandzie to był tyran. Unia Afrykańska była zagrożeniem dla naszych struktur międzynarodowych i trzeba było ją zniszczyć.
 

Napisz komentarz

Tytuł Twojego komentarza
Twoje Imię lub Pseudonim
Twój email
Twój Komentarz
Wpisz tekst po prawej
Jeśli Twój komentarz nie pojawi się od razu po wysłaniu, to znaczy, że został skierowany do moderacji i najprawdopodobniej pojawi się w najbliższym czasie. Przepraszamy za utrudnienie. Pamiętaj, że wszelką ewentualną odpowiedzialność za zamieszczone komentarze biorą ich autorzy. REGULAMIN KOMENTARZY